Посольство України в Латвійській Республіці

, Київ 05:06

Вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня 2017, 10:09

18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу. 

18 травня 1944 року рішенням Державного комітету оборони СРСР з Криму було депортовано корінний народ Криму - кримських татар. Це були переважно жінки, діти і люди похилого віку, оскільки чоловіки в цей час воювали в рядах радянської армії. За офіційними даними з Криму було депортовано близько 250 тисяч осіб. Близько 46% померло в місцях заслання.

Депортація кримських татар – один з найбільших злочинів сталінського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Понад 20 років в СРСР повністю заперечувався злочинний характер цих дій. 

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення Другої світової війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримських татар.

Окупація Криму Російською Федерацією у лютому - березні 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Окупаційна адміністрація Криму вперше в новітній історії заборонила проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя, тож 70-і роковини депортації кримські татари відзначали в місцях компактного проживання в оточенні загонів поліції та під наглядом гелікоптерів.

Не лише кримські татари є жертвою теперішніх історичних фальсифікацій, але з огляду на поточну політичну ситуацію, саме мешканцям Криму сьогодні доводиться найтяжче. Окупаційна влада в Криму здійснює численні порушення прав людини і намагається знищити самобутність корінного народу - кримських татар.

19 грудня 2016 року на 71-й сесії Генеральної асамблеї ООН прийнято ініційовану Україною резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», за ухвалення якої проголосували 70 країн. Відповідно до цієї резолюції за Росією визнано статус окупаційної влади та покладено на неї всю відповідальність за брутальне порушення прав людини на тимчасово окупованій території України – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь.

19 квітня 2017 року Міжнародний суд ООН у Гаазі ухвалив рішення за позовом "Україна проти Росії", згідно з яким погодився на запровадження тимчасових запобіжних заходів в частині, що стосується порушення Конвенції про запобігання всім формам расової дискримінації нацменшин у Криму, зобов'язав Росію відновити діяльність Меджлісу та припинити тиск на національні меншини в Криму. 

 

Більше про депортацію кримських татар читайте на сайті Українського інституту національної пам'яті: http://www.memory.gov.ua/news/18-travnya-den-pamyati-zhertv-genotsidu-krimskotatarskogo-narodu

Останні новини

ДО 80-Х РОКОВИН ВЕЛИКОГО ТЕРОРУ – МАСОВИХ ПОЛІТИЧНИХ РЕПРЕСІЙ 1937-1938 РОКІВ | 02 квітня, 16:30

«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.