Посольство України в Латвійській Республіці

, Київ 00:07

Міжрегіональне співробітництво між Україною та Латвією

Розглядаючи стан українсько-латвійського міжрегіонального співробітництва, необхідно в першу чергу виходити з того, що Латвія є «невеликою» країною з населенням у 2,2 млн. чол. Згідно з адміністративним устроєм, Латвія поділяється на 5 регіонів планування: Латгале, Курземе, Відземе і Земгале та м.Рига. В країні 109 округів та 9 міст республіканського значення (Рига, Єлгава, Лієпая, Даугавпілс, Вентспілс, Резекне, Юрмала, Валмієра, Єкабпілс).

Понад 60% ВВП Латвії створюється у м.Ризі, 12% - у м.Вентспілс, головних портах країни. На інші регіони припадає близько 27% ВВП.

Найбільш «давньою» угодою про співпрацю на регіональному рівні є Угода про співробітництво між столицею України м.Київ і столицею Латвійської Республіки м. Рига, яка була підписана 29 травня 1998р.

Укладено угоди про співпрацю між Харковом та Даугавпілсом (2006р.), Івано-Франківськом та Єлгавою (2007р.). 26-27 червня 2008 року у рамках державного візиту Президента В.Затлерса до України відбувся візит представників Ризької думи до Львова, під час відвідин якого було підписано Протокол намірів щодо співпраці між Львівською міською радою та Ризькою думою. У липні 2010 року делегація Даугавпілської крайової думи відвідала Черкащину і підписала протокол про наміри розвитку співробітництва з Ічнянською районною державною адміністрацією. У липні 2011 року Делегація з м. Дрогобич відвідала Смілтенський край, де підписала протокол про наміри співпраці.

Для налагодження контактів та обміну досвідом між установами культури України й Латвії з візитом в м.Одеса перебувала делегація представників Даугавпілської міської думи і керівників установ культури міста. 31 травня 2008 р. у святкуванні дня міста Єлгава брала участь делегація Івано-Франківської міськради, 7 червня 2008 р. делегації м. Харків та м. Новоград-Волинськ відвідали м. Даугавпілс з метою участі в урочистостях з нагоди дня міста та мистецькому святі українців Латвії «Червона калина». 3-5 листопада 2008 року з метою обміну досвідом у сфері управління житлово-комунальним господарством у Латвії перебувала делегація представників місцевих самоврядувань Одеської області. У лютому 2009 року Латвію відвідала делегація керівників фінансових підрозділів міст Харкова, Тернополя, Черкас, Полтави, Чернівців, Львова, Миколаєва, Одеси. У листопаді 2009 року, за сприяння Посольства України в Латвії, у Єлгаві відбулася спеціальна фотовиставка українського міста-побратима – Івано-Франківська. 4-7 травня 2010 року делегація Єлгавської міської думи відвідала Івано-Франківськ, де взяла участь у святкуванні дня міста. У 2010 році активізувалися культурно-гуманітарні обміни між Харковом і Даугавпілсом: у січні ц.р. латвійське місто відвідав танцювальний колектив «Буревісник», а у липні 2010 року ансамбль українського культурно-просвітницького товариства «Мрія» з м. Даугавпілс виступив у Львові. У березні 2011 року у Єлгаві відбувся масштабний культурно-мистецький проект «Мости дружби» за участю делегації з Івано-Франківська. До складу делегації увійшли Заступник Голови міської ради Івано-Франківська М.Верес, а також учні професійно-технічних училищ, які провели майстер-класи для своїх колег з Єлгави. Зокрема, у Єлгавській школі ремесел було організовано презентацію страв української кухні, яку провели викладачі та учні Івано-Франківського професійного училища №18. На завершення зустрічі делегації обох навчальних закладів підписали угоду про співпрацю. Крім того, під час Днів культури виступив муніципальний оркестр народних інструментів «Рапсодія». У березні 2012 року Івано-франківські вокальні колективи «Коло» і «Намисто» дали концерти у Єлгавському міському будинку культури.

У липні 2011 року делегація з м. Дрогобич взяла участь у святкуванні ІІ річниці Смілтенського краю. У відповідь, у вересні 2011 р. делегація з м.Палсмане відвідала свято міста Дрогобич.

Посольством було ініційовано питання укладення відповідних угод про співробітництво між Дніпропетровськом і Ригою, Львовом і Ригою. На рівні «департамент розвитку Ризької Думи – Львівська облдержадміністрація» започатковано реалізацію створення центру підготовки перспективних проектів, які можуть бути здійснені з використанням європейських регіональних фондів, а також налагоджено обмін досвідом з євроінтеграційних питань як на загальнодержавному, так і на регіональному рівнях.

На сьогодні Посольством України в ЛР ініційовано налагодження співпраці Вінницької області із Земгальським районом планування Латвії. Земгальський район планування Латвії висловив зацікавленість в розвитку співпраці з Вінницькою областю з таких питань:

  • економічний розвиток галузей (використання індустріальних територій, використання корисних копалин в будівництві доріг, харчова промисловість, деревообробна тощо);
  • розвиток співпраці між Латвійським сільськогосподарським університетом і Вінницьким національним аграрним університетом;
  • розвиток співпраці між реабілітаційними закладами;
  • розвиток туристичних послуг;
  • розвиток музеїв і культурних заходів;
  • планування розвитку територій.

Ініційовано налагодження співпраці між Міністерством охорони довкілля і регіонального розвитку ЛР і Міністерством регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України з питань інституційної і нормативної бази у сфері регіональної політики, планування і здійснення стратегії регіонального розвитку.

13-14 вересня 2011 року Міністерством туризму і курортів Автономної Республіки Крим (АРК) за сприяння Посольства України в Латвії проведено презентацію Днів Криму в Ризі. У рамках програми проведення презентації 13 вересня ц.р. відбулася зустріч кримської делегації у Ризькій думі. За результатами було підписано Протокол про наміри щодо співробітництва. Під час зустрічі в мерії було домовлено про проведення днів Риги в Криму, налагодження культурного обміну (організація гастролей театрів, виставок і концертів), семінарів для туроператорів. У рамках Днів Криму у приміщенні Посольства України відбулася прес-конференція «Оздоровчі можливості Криму і спеціальні умови для жителів Латвії на осінь 2011 року», на якій представники АРК презентували оздоровчі можливості кримського курорту.

Співпраця між Кримом і Латвією була продовжена. У міжнародній виставці-ярмарку туризму «Balttour 2012», яка проходила в Ризі 10-12 лютого 2012 р., за сприяння Посольства, взяла участь делегація Міністерства курортів і туризму Автономної Республіки Крим. Під час заходу було представлено понад 10 кримських туристичних підприємств, зокрема резиденція «Кримський бриз», готелі «Бристоль», «Porto Mare», санаторії «Крим», «Золотий колос», туроператор «Кандагар» тощо. До складу української делегації також увійшли виробники кримських вин – представники заводу шампанських вин «Новий світ» і вино коньячного заводу «Маглив», які представили в Ризі свою продукцію. У ході презентації Криму відбувся джазовий концерт «Кримський Jazz-бриз» за участі українських співаків. У цей період було підписано протокол про наміри співпраці між Алуштою і Юрмалою.

Українська делегація з м. Харків взяла участь у Першому інвестиційному форумі в Даугавпілсі у вересні 2011 року. У рамках форуму також відбулася урочиста передача національних костюмів та акордеону від Харківської міської ради у подарунок українському культурно-просвітницькому товариству «Мрія» за сприяння Посольства.
У листопаді-грудні 2011 року у Латвії з робочим візитом перебували представники Служби Держтехнагляду Чернівецької обласної державної адміністрації з метою обміну досвідом з латвійськими партнерами.
У липні 2012 року, у рамках Пятого засідання Міжурядової Українсько-Латвійської комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва, відбулася презентація Луганської області.