Посольство України в Латвійській Республіці

, Київ 03:47

Науково-технічне співробітництво між Україною та Латвією

Українсько-латвійська співпраця у галузі НТС

Ефективним механізмом налагодження і розвитку двосторонньої взаємодії у сфері науково-технічної співпраці залишається Міжурядова Українсько-Латвійська комісія з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва. Під час її 3-го засідання у липні 2010р. було позитивно оцінено співпрацю між ВНЗ країн у сфері розробки інноваційної технології виробництва кремнію для сонячної енергетики. Латвійська сторона висловила зацікавленість у співробітництві у сферах вивчення природних імуномодуляторів з природної сировини та їх застосування в онкології, ролі кремнієвомісткихлігнінових препаратів у розвитку рослинних організмів з різним метаболізмом СО2 на ранніх етапах онтогенезу, розробки сучасних фізико-хімічних технологій обробки поверхні лігніноцелюлозних матеріалів для створення екологічних деревинно-полімерних композитів з оптимальними властивостями тощо. Домовлено про сприяння науково-технічній співпраці у питаннях розробки і виробництва прецизійної спектрометричної апаратури для підприємств атомної енергетики та гірничодобувної промисловості. Існують також перспективи налагодження співпраці з питань запровадження цифрового телевізійного мовлення, оптимізації й упорядкування кабельної інфраструктури, проектування і будівництва мереж електронної комунікації.

З метою налагодження співпраці у контексті європейської інтеграції латвійська сторона запропонувала розглянути можливість участі наукових установ України у Сьомій Європейській рамковій програмі на правах повноправних партнерів. Існує також зацікавленість Інституту фізики твердого тіла Латвійського університету в участі в європейському проекті у рамках згаданої Сьомої програми ЄС разом з українськими партнерами. Крім того, латвійські науково-дослідні центри та компанії виявили зацікавленість у розвитку співпраці з українськими контрагентами у сфері мовних технологій, у т.ч. для участі у відповідних програмах ЄС, що було також підтверджено під час офіційного візиту Президента України до ЛР.

Під час четвертого засідання Міжурядової Українсько-Латвійської комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва (30 липня 2011р.) сторони домовилися розвивати вже встановлене співробітництво між Інститутом фізики твердого тіла (Латвія) з Львівським національним університетом ім. Івана Франка, Інститутом сцинтиляційних матеріалів НАН України та Львівським державним сільськогосподарським університетом; Агентством «Науковий інститут сільськогосподарської техніки» Латвійського сільськогосподарського університету з Національним університетом біоресурсів і природокористування України у сфері досліджень і розробки нових технічних засобів для виробництва екологічно чистих продуктів, виробництва енергії з сільськогосподарської сировини, виробництва біоетанолу, використання енергії сонця в сільськогосподарському виробництві.

Перспективним вбачається також розвиток науково-технічної співпраці у космічній галузі. Делегація Національного космічного агентства України брала участь у Другому спеціалізованому симпозіумі «Космос і глобальна безпека людства» (5-9 липня 2010 року, м.Рига). Одним з головних здобутків саміту стало прийняття рішення про підтримку роботи зі створення Міжнародної аерокосмічної системи моніторингу глобальних природних і техногенних явищ (МАКСМ), до якої може долучитися і наша держава. За результатами заходу було створено Міжнародний громадський комітет з реалізації проекту МАКСМ під головуванням Голови Федерального космічного агентства РФ А.Пермінова. Генеральний директор НКАУ Ю.Алексєєв став співголовою комітету.
Продовжували розвиватися зв’язки у медичній сфері. Зокрема у вересні 2010р. в Юрмалі відбувся міжнародний курс з питань нефрології для спеціалістів з країн Східної Європи (5th Renal Eastern Europe Nephrology Academy, REENA), який став важливим заходом медичної взаємодії не лише на двосторонньому, але й міжнародному рівні. У курсі REENA, організованому Міжнародним товариством нефрології та Європейською нирковою асоціацією, брали участь кращі спеціалісти-нефрологи з країн Західної та Східної Європи, у т.ч. й України.

Триває активна співпраця латвійської фармацевтичної компанії «Олайнфарм» з українською фармацевтичною компанією «Олфа». У 2010 р. «Олфа» ще більше посилила позиції свого давнього партнера – фармацевтичного заводу «Олайнфарм» і вивела на український ринок новий метаболічний препарат Вазонат. Підприємство «Олфа» виступає не тільки як дистриб’ютор препаратів «Олайнфарм», але й організовує наукові конференції, видає методичні посібники. За підтримки «Олфа» в Україні за участю зарубіжних спеціалістів відбулася ІІ науково-практична конференція, присвячена аспектам збереження здоров'я та якості життя жінки. У жовтні 2010р. за підтримки «Олфа» відбулася науково-практична конференція «Нейропротекція і нейропластичність: комплексний підхід і перспективи при захворюваннях нервової системи», під час якої досвідченими спеціалістами були представлені позитивні результати дії лікарських препаратів компанії «Олайнфарм».

Слід відзначити, що препарат «Мілдронат» виробництва латвійської компанії «Гріндекс» здобув премію кардіологічного препарату 2011 року в Україні.

У 2011 році за сприяння Посольства започаткована співпраця з міжнародним журналом «Innovations and Technologies News» (редколегія знаходиться у Латвії), де на безоплатній основі публікуються статті українських вчених. Приємно відзначити, що за сприяння дипустанови проф. Г.Варламова (Національний технічний університет України «КПІ») було включено до редколегії згаданого видання.

З метою активізації співпраці у науково-технічній сфері, 10 лютого 2012 року під час офіційного візиту Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова до Латвії було підписано Програму співробітництва в галузі науки і технологій між Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України та Міністерством освіти і науки Латвійської Республіки. За результатами Пятого засідання Міжурядової Українсько-Латвійської комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва, досягнуто домовленості про визначення найближчим часом пріоритетних напрямів двостороннього співробітництва в галузі науки і технологій, критеріїв відбору та оцінки двосторонніх науково - дослідних проектів, дати оголошення конкурсів та порядок фінансування проектів.

Латвійська сторона неодноразово на різних рівнях підтверджувала налаштованість на розвиток співпраці з Україною в науково-технічній сфері, як на рівні науково-технічних інституцій, так і у сфері спільних досліджень.