Портал в режимі тестування та наповнення
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Латвією
Опубліковано 15 серпня 2012 року о 23:06

 Договірно-правова база співпраці

Між Україною і Латвією укладена низка міжнародних договорів у сфері культурно-гуманітарного співробітництва, серед яких:
— Угода між Урядом України та Урядом Латвійської Республіки про співробітництво в галузі освіти, науки та культури;
— Угода про співробітництво між Латвійською академією наук та Національною академією наук України;
— Угода про співробітництво між столицею України м. Києвом і столицею Латвійської Республіки м. Рига;
— Угода про співробітництво в галузі культури між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Латвійської Республіки;
— Угода між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством добробуту Латвійської Республіки про співробітництво в галузі охорони здоров’я та медичної науки;
— Угода про наукову, навчальну та культурну співпрацю між Київським університетом ім. Т.Г.Шевченка та Латвійським державним університетом;
— Угода між Державним комітетом України з питань фізичної культури та спорту та Міністерством освіти і науки Латвійської Республіки про співробітництво в галузі фізичної культури та спорту.
— Угода про співробітництво між Державним комітетом архівів України та Генеральною дирекцією державних архівів Латвійської Республіки.

— Угода про Спільну програму науково-тежнологічної співпраці між Міністерством освіти та науки України та Міністерством освіти та науки Латвійської Республіки. 

Поглибленню українсько-латвійського культурно-гуманітарного співробітництва сприяють зміцнення контактів між музейними установами, творчими колективами, освітніми установами, бібліотеками, здійснення молодіжного обміну, а також робота з українською громадою.

Налагоджено співпрацю між Національною бібліотекою України ім. В.І.Вернадського, Національною парламентською бібліотекою України, Науковою бібліотекою ім. В.Стефаника НАН України (м.Львів) та Латвійською національною бібліотекою, Академічною бібліотекою Латвійського університету (Рига), Кропивницькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Д.І.Чижевського та Ризькою центральною бібліотекою.

У лютому 2018 р. українська делегація у складі керівників Національного заповідника «Софія Київська», Національного музею «Київська картинна галерея, Всеукраїнської асоціації музеїв та заповідників, перебуваючи з візитом в Латвії, поновила зв’язки з музейними установами Латвії з метою обміну досвідом у сфері музейної, комунікаційної та просвітницької роботи. Досягнуто домовленості та триває робота щодо спільних проектів в рамках святкування 100-річчя проголошення Латвійської Республіки та 100-річчя української державності.

Латвія демонструє високий інтерес до української літератури –  сучасна проза Сергія Жадана, Максима Бутченка, з успіхом презентовані в Ризі. Дитячі книжки Тараса Прохасько перекладені латиською мовою і представлені в латвійських книгарнях. Важливими подіями в історії українсько-латвійських літературних зв’язків стали вихід у світ книги творів класиків латиської літератури Райніса і Аспазії «Трибарвне сонце», а також видання збірок віршів відомих латвійських поетів А.Чака і А.Ваціетіса у перекладі Р.Чілачави українською та грузинською мовами; вихід Антології української класичної та сучасної поезії «Вітер з України»; презентація збірки віршів Т.Шевченка «Доля». У 2011 р. в Україні вперше видано переклад латиських народних пісень (дайн). В цьому ж році вийшла книга «Латиші на Харківщині».

Продовжується співпраця у сфері кіномистецтва. Українські режисери традиційно беруть участь у Міжнародному кінофестивалі ArtDocFest/Riga, зокрема, в Ризі у 2018 р. демонструвалися документальні фільми українських режисерів С.Лозниці, О.Течинського, В.Ількова, А.Коваленко (18-31 жовтня 2018 р). Два роки поспіль Міжнародний фестиваль туристичного кіно «Tourfilm Riga» відзначає українські стрічки: у 2018 р. друге місце посіла короткометражна стрічка «Дякую», проморолик про Україну, створений за підтримки Міністерства інформаційної політики.

13-15 жовтня 2017 р. Посольством України у співпраці з Латвійською організацією українських товариств проведено «Дні українського кіно у Ризі». Впродовж трьох днів фестивалю було продемонстровано як класичні, так і сучасні художні українські стрічки. Напередодні, відбувся круглий стіл за участю відомих українських та латвійських діячів кіномистецтва, акторів, режисерів, сценаристів.

Вагомий внесок у двостороннє культурно-гуманітарне спіробітництво робить Ризька українська середня школа, яка була заснована у 1991 р. 

6 листопада 2015 р., під час робочого візиту Прем’єр-міністра України А.П.Яценюка (2014 – 2016 рр.) до Латвійської Республіки був урочисто відкритий пам’ятник Тарасу Шевченку у Ризі за участю прем’єр-міністрів обох країн. Проект встановлення монументу був реалізований на громадські пожертви українців, які проживають в Латвії. Пам’ятник було виготовлено в Україні скульптором Ігорем Гречаником та передано на баланс міста Рига.

Відбувається активний театральний обмін – колектив Ризького українського народного театру у вересні 2018 р. брав участь у X Всеукраїнському Фестивалі театрального мистецтва «Коломийські представлення» з виставою «Украдене щастя» та виступив із спеціальним показом у Львові. З нагоди Дня незалежності України та 100-річчя Латвійської Держави за підтримки Посольства України в Латвії 17 серпня 2018 р. у Ризі відбулася прем'єра історичної поеми «Маруся Чурай» за п’єсою Л.Костенко.

Активно здійснюються культурні і гуманітарні  проекти між латвійськими та українськими організаціями у сфері музичного і вокального мистецтва (на запрошення Ризької міської думи українські молодіжні і дитячі солісти та колективи взяли участь у Міжнародному вокальному фестивалі «Ризька Симфонія» 8-11 грудня 2018 р., отримавши низку відзнак, у т.ч. Гран-прі фестивалю).

У жовтні 2018 року за сприяння Посольства було започатковано співробітництво між Ризькою українською середньою школою та ЗОШ № 3 м.Ірпінь з метою просування в Латвії українського виду єдиноборства – Хортингу.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux