Портал в режимі тестування та наповнення
Українці у Латвійській Республіці
Опубліковано 15 серпня 2012 року о 23:23

Загальні відомості, історія української громади ЛР

Організаційне оформлення сучасної української громади в Латвійській Республіці почалося в 1991 році. У 2011 році українська громада Латвії відсвяткувала свій 100-річний ювілей. Наразі українська громада є четвертою за чисельністю в ЛР після латвійської, російської та білоруської. Українці становлять приблизно 2% всіх жителів Латвії, а їхня загальна чисельність налічує близько 50 тис. осіб., частина з яких не має громадянства Латвії. Негромадяни Латвії, які мають українське коріння, мають можливість оформити статус зарубіжного українця.

Найбільше українців проживає в містах Лієпая, Даугавпілс, Вентспілс. Понад 30 тис. вихідців з України живе в Ризі, тобто дві третини загальної чисельності українців Латвії. На сьогодні в Латвії існує 17 українських культурно-просвітницьких товариств, представлених в усіх регіонах Латвії.

Законодавча база, яка стосується національних меншин, включає два ключових документа. Основні права людини, в тому числі і осіб, які належать до національних меншин, визначені в 8 частині Сатверсме (Основному Законі Латвійської Республіки), що має назву «Основні права людини». Крім того, положеннями згаданого Закону визначено, що «Особи, які належать до національних меншин, мають право зберігати та розвивати свою мову та етнічно-культурну ідентичність».

Іншим законодавчим документом, який регулює національно-етнічні питання в Латвії, є Закон Латвійської Республіки «Про вільний розвиток національних та етнічних груп Латвії та їх права на культурну автономію». Мета цього Закону – гарантувати всім національним та етнічним групам рівні права, що відповідають міжнародним нормам права людини.

Важливу роль у житті української громади відіграє заснована в 1991 р. Ризька українська середня школа, яка фінансується з державного бюджету Латвії,  і є школою національної меншини, навчання в якій ведеться двома мовами – у співвідношенні 60% латиською та 40% українською.

У 2004 р. у Ризі відкритий Український інформаційний центр при Академічній бібліотеці Латвійського університету з метою задоволення інформаційних, наукових, освітніх та учбово-методичних потреб українців, які проживають в Латвії, а також сприяння поширенню серед латвійської громадськості інформації про історію, культуру та традиції України.

Для української громади на латвійському радіо виходить програма «На хвилях Дніпра» в рамках програми національних громад.

Українська література вивчається на Слов’янському факультеті Латвійського університету, латиська мова  -  як одна з другої іноземної мови на базі факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux