Посольство України в Латвійській Республіці

Київ 19:18

Політичні відносини між Україною та Латвією

26 серпня 1991 року Україна визнала державну незалежність Латвійської Республіки, а 4 грудня 1991 року Латвія визнала державну незалежність України. Дипломатичні відносини між двома країнами були встановлені 12 лютого 1992 року. В Ризі функціонує Посольство України. Тимчасовий повірений - Аліса Подоляк. У Києві діє Посольство Латвійської Республіки, Посол - Юріс Пойканс.

Відносини України та Латвійської Республіки  мають давні історичні традиції та сьогодні характеризуються високим рівнем довіри та взаємодії. Латвія зайняла активну позицію у підтримці України як під час Революції Гідності, так і в контексті незаконної окупації Криму і російської агресії на сході України. Латвія надає активну допомогу у проведенні європейських реформ в Україні та підтримує євроінтеграційний курс Києва.

Держави підтримують динамічний політичний діалог, у тому числі і на вищому рівні. Президент України Петро Порошенко відвідав Ригу 21-22 травня 2015 р. для участі у саміті «Східного партнерства» у рамках головування Латвії а Раді ЄС у першій половині 2015 р.

26-28 жовтня 2015 р. Президент Латвійської Республіки Раймондс Вейоніс здійснив перший після обрання на посаду офіційний візит в Україну на запрошення Президента України П.О.Порошенка. У складі латвійської делегації Україну також відвідав Міністр сільського господарства Латвії Яніс Дуклавс, який підписав з Міністром аграрної політики та продовольства  України Олексієм Павленком Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю у присутності двох Президентів.

4 квітня 2017 р. на запрошення Президента Латвії Раймондса Вейоніса Президент України Петро Порошенко здійснив офіційний візит до Латвійської Республіки, у ході якого він зустрівся з Президентом Латвії віч-на-віч та у розширеному форматі, провів зустріч зі Спікером Саейму Інарою Мурнієце та Прем'єр-міністром Марісом Кучинскісом. З нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин мід країнами Президенти ухвалили Спільну заяву

В рамках офіційного візиту в  присутності  лідерів двох країн, Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак та Міністр захисту навколишнього середовища та регіонального розвитку Латвійської Республіки Каспарс Герхардс підписали Угоду про двостороннє співробітництво в галузі охорони навколишнього природного середовища.

6 квітня 2017 р. у Києві відбувся 2-й Українсько-Балтійський форум Прем’єр-міністрів (України, Латвії, Естонії, Литви). Його головними темами були російська агресія проти України: зміцнення безпеки в регіоні та європейська інтеграція України: синергія з країнами Балтії. За підсумками зустрічі Прем’єр-міністри ухвалили Спільну заяву. Крім того, Прем'єр-міністр Латвії зустрівся з Прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом та взяв участь у 10-му Київському безпековому форумі. 

12-13 грудня 2017 р. відбувся офіційний візит Голови ВР України А.Парубія до Латвії, який зустрівся з Президентом Латвії Р.Вейонісом, Спікером Саейму І.Мурнієце.

1-2 березня 2018 р. відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра України В.Б.Гройсмана до Латвії, у ході якого проведено переговори з Президентом Р.Вейонісом, Прем’єр-міністром Латвії М.Кучинскісом, зустріч з представниками латвійських ділових кіл. У присутності прем’єр-міністрів підписано Протокол про наміри між Міністерством освіти та науки Латвійської Республіки та Міністерством освіти та науки України щодо співробітництва з метою підтримки функціонування Ризької української середньої школи та Генеральну угоду щодо академічного співробітництва між Ризьким технічним університетом та Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».

5-6 листопада 2015 р. відбувся візит в Латвійську Республіку Прем'єр-міністра України А.П.Яценюка, який взяв участь у першій в історії чотиристоронній зустрічі Прем'єр-міністрів України, Латвії, Литви та Естонії, провів переговори з керівництвом Латвійської Республіки - Прем'єр-міністром Л.Страуюмою, Президентом Р.Вейонісом, Спікером Саейму І.Мурнієце, урочисто відкрив перший у Латвії пам'ятник Тарасу Шевченку та виступив з промовою на відкритті Десятої Ризької Конференції. 

На постійній основі здійснюється двосторонній діалог на міжурядовому, міжпарламентському та міжвідомчому рівнях, у тому числі між Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним та Міністром закордонних справ Латвійської Республіки Едгарсом Ринкевичсом. 29-30 вересня 2017 р. Міністр закордонних справ України П.Клімкін на запрошення свого колеги здійснив візит до Риги, де взяв участь у Ризькій конференції, провів двосторонні зустрічі, у т.ч. з Президентом Р.Вейонісом, Міністром закордонних справ Латвії Е.Рінкевичсом і Міністром освіти і науки Латвії К.Шадурскісом.

Традиційно активно працює Група міжпарламентських відносин Саейму Латвії з  Україною (голова – Айнарс Межуліс (Союз "Зелених" і селян), складається з 27 депутатів), а також група Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Латвійською Республікою (голова - Олександр Кодола ("Народний Фронт"), складається з 34 депутатів). 

29 травня - 2 червня 2017 р. з метою вивчення довсвіду Латвії у сфері енрегоефективності відбувся візит парламентської делегації на чолі з Головою групи ВРУ з міжпарламентських відносин з Латвією О.Кодолою, представників Чернігівської ОДА, місцевого самоврядування та експертів з питань енергоефективності. 25-31 січня 2016 р. відбувся візит в Україну делегації групи з міжпарламентських зв’язків з Україною Саейму Латвії на чолі з її головою Е.Межулісом, а 4-8 квітня 2016 року під час візиту в Ригу делегації Верховної Ради України, представників групи з міжпарламентських зв’язків з Латвійською Республікою на чолі з Головою групи О.Кодолою, відбулися зустрічі в Міністерстві навколишнього середовища і регіонального розвитку, з Міністром сільського господарства Латвії Я.Дуклавсом, Головою Комітету з питань оборони, внутрішніх справ та попередження корупції Саейму Латвії А.Латковскісом, Радою правління Комісії з питань фінансового ринку та капіталу, Головою Комітету із закордонних справ Саейму О.Е.Калниньшем та представниками Комітету із європейських справ Саейму, з Міністром освіти і науки Латвії К.Шадурскісом, представниками Міністерства культури і з Державним секретарем МЗС Латвії А.Пілдеговичсом. В Саеймі проведено спільне засідання груп дружби Україна – Латвія, а також зустрічі групи дружби зі Спікером Саейму І.Мурнієце та Прем’єр-міністром Латвії М.Кучинскісом.

Міжпарламентська співпраця між Україною та Латвією відбувається також у батосторонньому форматі, зокрема, 1-2 лютого 2016 р. за ініціативою Латвії відбувся спільний повторний візит в Україну голів парламентів країн Балтії та Північної Європи. Латвія під час візиту була представлена Віце-спікером І.Лібіня-Егнере. Перший візит у такому форматі відбувся 16-17 березня 2015 р.