Посольство України в Латвійській Республіці

Київ 06:31

Українці у Латвійській Республіці

Загальні відомості, історія української громади ЛР

Організаційне оформлення сучасної української громади в Латвійській Республіці почалося в 1991 році. У 2011 році українська громада Латвії відсвяткувала свій 100-річний ювілей. Наразі українська громада є четвертою за чисельністю в ЛР після латвійської, російської та білоруської. Українці становлять приблизно 2% всіх жителів Латвії, а їхня загальна чисельність налічує близько 50 тис. осіб., частина з яких не має громадянства Латвії. Негромадяни Латвії, які мають українське коріння, мають можливість оформити статус зарубіжного українця.

Найбільше українців проживає в містах Лієпая, Даугавпілс, Вентспілс. Понад 30 тис. вихідців з України живе в Ризі, тобто дві третини загальної чисельності українців Латвії. На сьогодні в Латвії існує 17 українських культурно-просвітницьких товариств, представлених в усіх регіонах Латвії.

Законодавча база, яка стосується національних меншин, включає два ключових документа. Основні права людини, в тому числі і осіб, які належать до національних меншин, визначені в 8 частині Сатверсме (Основному Законі Латвійської Республіки), що має назву «Основні права людини». Крім того, положеннями згаданого Закону визначено, що «Особи, які належать до національних меншин, мають право зберігати та розвивати свою мову та етнічно-культурну ідентичність».

Іншим законодавчим документом, який регулює національно-етнічні питання в Латвії, є Закон Латвійської Республіки «Про вільний розвиток національних та етнічних груп Латвії та їх права на культурну автономію». Мета цього Закону – гарантувати всім національним та етнічним групам рівні права, що відповідають міжнародним нормам права людини.

Важливу роль у житті української громади відіграє заснована в 1991 р. Ризька українська середня школа, яка фінансується з державного бюджету Латвії,  і є школою національної меншини, навчання в якій ведеться двома мовами – у співвідношенні 60% латиською та 40% українською.

У 2004 р. у Ризі відкритий Український інформаційний центр при Академічній бібліотеці Латвійського університету з метою задоволення інформаційних, наукових, освітніх та учбово-методичних потреб українців, які проживають в Латвії, а також сприяння поширенню серед латвійської громадськості інформації про історію, культуру та традиції України.

Для української громади на латвійському радіо виходить програма «На хвилях Дніпра» в рамках програми національних громад.

Українська література вивчається на Слов’янському факультеті Латвійського університету, латиська мова  -  як одна з другої іноземної мови на базі факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка.

Українські організації в Латвії

Товариство "SOS  допомога Україні"  
Зареєстроване в травні 2015 року, але як неформальна група людей-однодумців існує з серпня 2014. Товариство на чолі з юристом, громадською діячкою Євою Бранте, об’єднує людей різних національностей, патріотів Латвії, яким небайдужа доля України.
Мета товариства: 
-об’єднання людей, які бачать Україну як вільну, незалежну і цілісну державу;
-надання  допомоги і підтримки  українському народу  та державі в боротьбі за суверенітет та територіальну цілісність;
-збір пожертв для підтримки України;
-сприяння  підвищенню обізнаності суспільства та участі в процесі пізнання України;
-організація інформаційних заходів, зустрічей, дискусій, інших проектів;
-співпраця з державними та місцевими органами влади. 
Сторінка на ФБ : 
Контакти:

 

Конгрес українців Латвії

Конгрес українців Латвії - громадська організація, заєрестрована в Реєстрі підприємств Латвійської Республіки 9 серпня 2012 року. Керівництво здійснюється Миколою Павлюком (тел. +37126344411) http://www.ukrkongress.lv/ 

Конгрес українців Латвії входить до складу Світового конгресу українців( СКУ) та Європейського конгресу українців( ЄКУ).

Мета діяльності  товариства:

  • Об’єднання українців Латвії у спільні зусилля для підтримки та збереження національної ідентичності; сприяння інтерації усоціально-економічних латвійське та європейське суспільство;
  • Збереження та розвиток української мови, культури та народних традицій;
  • Допомога у вивченні латиської мови задля успішної інтеграції в латвійське суспільство;
  • Сприяння українській діловій та культурній інтеграції в країнах Балтії (Латвія, Литва, Естонія)
  • Створення засобів масової інформації, здійснення видавницької діяльності;
  • Підтримка та організація латвійських та українських культурних заходів (театри, фестивалі, виставки, тощо).

Товариство підтримки України працює з квітня 2015 року в Єлгаві. Мета товариства: сприяти співпраці між Україною і Латвією; заохочувати українців Латвії до активного громадського життя; організація просвітницьких та культурних заходів; правдиве освітлення подій в Україні; збір пожертв для благодійних заходів.
Правління товариства: Петеріс Мілюнс, Тетяна Лазда, Карліс Рімша.
конт. тел. +37126835542

Українське культурно-просвітнє товариство «Дніпро» (м. Рига)
Засноване у жовтні 1988 року (зареєстровано у 1991р.) культурно-просвітнє товариство «Дніпро» головними завданнями своєї діяльності визначило збереження мови, звичаїв, традицій та культури українського народу, задоволення культурно-освітніх потреб українців у Латвійській Республіці.

Товариство очолює Іван Наливайко, який вже неодноразово переобирався на цю посаду звітно-виборними зборами громади. «Дніпро» нараховує у своїх лавах 260 членів. На базі товариства у 1989 році було створено українську недільну школу, яка у 1991 році була перетворена у державний середньоосвітній заклад – Ризьку українську середню школу.

Під керівництвом заслуженого діяча мистецтв УРСР М.Білашицького з 1989 року в «Дніпрі» активно діє однойменний ансамбль української народної пісні. При товаристві існують літературний клуб української поезії та прози і клуб пенсіонерів «Берегиня», які очолює Наталя Грабар.

Товариство «Дніпро» співпрацює зі Світовим Конгресом Українців.

Адреса: м. Рига, вул. Алунана, 6, LV-1010, Латвія, тел. (371) 67285643, (371) 67629331.

Спілка українців Латвії (СУЛ) (м. Рига)
Заснована у червні 1996 року. На сьогодні до складу Спілки входить 240 членів. Керівництво СУЛ здійснюється Людмилою Белінцевою.

Якщо товариство «Дніпро« зосереджується на питаннях культурно-освітнього характеру, то Спілка українців Латвії головну увагу в своїй діяльності приділяє вирішенню питань соціально-політичного характеру.

Адреса: м. Рига, вул. Аглонас, 16, кв.44, LV-1057, Латвія, тел. (371) 67577679.

Українське культурно-просвітнє товариство «Водограй» (м. Резекне)
Засновано у 1996 році. Ініціатором та першим головою товариства була Людмила Бєлінцева. На сьогоднішній день «Водограй« очолює Валентина Закачура. Товариство нараховує 48 членів.

Активну роль у діяльності товариства відіграє однойменний ансамбль української пісні.

Адреса: м.Резекне, вул. 18 листопада, 41, LV-4600, Латвія, тел.(371) 4624444.

Українське культурно-просвітнє товариство «Кобзар» (м.Вентспілс)
Засноване у 1998 році. До складу товариства входить 36 осіб. Головою є Василь Пошкурлат. У порівнянні з іншими культурно-просвітніми товариствами, воно є найбільш фінансово забезпеченим, оскільки діє в одному з найбільш активних промислових регіонів Латвії й об’єднує людей, які перважно мають роботу та порівняно високий рівень забезпеченості.

При товаристві створено ансамбль української пісні «Мрія», який нещодавно відсвяткував свій 10- річний ювілей.
Адреса: м. Вентспілс, вул. Кулдігас, 43/45-8, LV-3600, Латвія, тел. (371) 29564730.

Українське культурно-просвітнє товариство «Світанок» (м.Лієпая)
Засноване у 1998 році. Товариство. очолюване Ларисою Давиденко, об’єднує близько 70 членів, більшість з яких є пенсіонерами похилого віку.

Впродовж останніх трьох років, завдяки зусиллям попередньої Голови товариства Анни Протченко, яка є професійним кореспондентом і активно висвітлює проблеми лієпайських українців у місцевих ЗМІ, товариство бере активну участь у житті національних меншин регіону.

При товаристві існує український фольклорний ансамбль «Світанок«, творчі здобутки якого відомі за межами Латвії.

Товариство неодноразово вигравало тендери та отримувало гранти, завдяки чому користується авторитетом та підтримкою серед владних структур району. Товариство співпрацює з об’єднанням українців у м. Салдус.

Адреса: м. Лієпая, вул. Флотес 16, к. 105, LV-3400, Латвія, тел. (371) 67222858.

Українське культурно-просвітнє товариство «Мрія« (м. Даугавпілс)
У березні 2003 року в м.Даугавпілс засноване товариство «Мрія». Його головою обрано Надію Стаховську. До товариства входить 76 чоловік. Своїм завданням товариство визначило презентацію української культури, традицій, пісень, танців та кухні. Завдяки активній участі товариства у культурному житті міста Міська дума надала приміщення та взяла на себе всі витрати, пов’язані з його утриманням.

Адреса: м. Даугавпілс, вул. Алея, 7 кв. 9, LV-5403, Латвія, тел. (371) 5421210.

Українське культурно-просвітнє товариство «Явір» (м. Єкабпілс)
23 березня 2004 року на установчих зборах української громади в м. Єкабпілс було прийнято рішення про заснування товариства «Явір», до його складу входить 29 членів. Датою його народження став травень 2004 року, коли товариство було офіційно зареєстровано в Єкабпілській міській думі. Очолює товариство Валерій Костушевіч. Товариство співпрацює з російським культурним товариством «Родник« і циганським культурним товариством.

Адреса: м. Єкабпілс, вул. Бебрю 18-9, LV-5205, Латвія, тел. (371) 29132902.

Об’єднання українок Латвії (м. Рига)
Утворена навесні 2004 року громадська організація, яка об’єднує жінок – українок та вихідців з України незалежно від етнічного походження, що проживають на території Латвії, з метою захисту інтересів по збереженню національної культури, мови і традицій, зміцнення свого становища в суспільстві. Головою правління є Ніна Квітницька. Об’єднання нараховує 31 член. Товариство співпрацює із СУЛ, Союзом жінок України, державними установами та громадськими організаціями Латвії та України. При ОУЛ створено ансамбль народної пісні «Україночка».

Адреса: м. Рига, вул. Ерсікас 18, LV-1003, Латвія, тел. (371) 29720425.

Українське культурно-просвітнє товариство «Джерело» (м.Єлгава)
У м.Єлгава 16 листопада 2004 року було офіційно зареєстровано українське культурно-просвітнє товариство «Джерело». Товариство нараховує близько 20 членів. 

Адреса: м. Єлгава, вул. Сармас 4, Латвія, тел. (371) 63023409.

Українське культурно-просвітнє товариство «Ятрань»(м. Вангажі)
11 березня 2005 року було офіційно зареєстровано у Вангажській міській думі товариство «Ятрань», яке нараховує 26 членів. Його головою є Ірина Дукуль. Товариство було створено на базі філії товариства «Дніпро» в м. Вангажі. При товаристві вже 6 років існує художній колектив української пісні «Веселка».

Адреса: м. Вангажі, вул. Парка 4, кв. 40, Латвія, LV-2136, тел. (371) 29243410.

Спілка українців «Родина» (м. Лієпая)
Спілка створена в липні 2005 року. Її головою є Анатолій Васейко. При «Родині« діє дитячий ансамбль «Лілєя», художній керівник Алла Боборикіна. Спілка нараховує 28 членів, серед яких 16 дітей. Спілкою ініційовано відкриття в Лієпаї української недільної школи «Незабудка« та центру української культури «Берегиня».
Адреса: м. Лієпая, вул. Тайну 28-3, LV-3405, Латвія, тел. (371) 29544224.

Українське культурно-просвітницьке товариство «Черемшина» (м. Лудза)
Створено у 2009 році, очолює товариство Микола Павлюк. За даними голови товариства, у Лудзенському районі проживає понад 400 етнічних українців, і товариство зосереджуватиме свою увагу на збереженні і розвитку їхніх культурних зв’язків з батьківщиною.

Адреса: м. Лудза, Стаціяс 44-411, LV-5707, тел. (+371) 65707242

Українське культурно-просвітницьке товариство «Смерека» (м. Єлгава)
Створено у 2010 році, очолює товариство Іван Костик. Товариство зосереджує свою увагу на збереженні і розвитку культурних зв’язків з батьківщиною. При товаристві діє одноіменний ансамбль народної пісні, а також створено єдиний у Латвії дитячий театр «Коза-дереза».

Український центр дітей і молоді Латвії (м. Рига)
Створено на початку 2011 році, очолює Ольга Берга. Пріоритет діяльності - збереження і розвиток культурних зв’язків з батьківщиною у молодого поокління українців, які проживають у Латвії. При товаристві діє молодіжний ансамбль «ЛВУА».
Тел. (+371)26042997, olgaberga@inbox.lv

Об’єднання українських товариств Латвії (м.Рига)

26 березня 2006 року в Ризі було зареєстроване Об’єднання українських товариств Латвії. Засновниками Об’єднання виступили керівники низки українських товариств із різних регіонів Латвії. Основною метою Об’єднання є консолідація та координація спільних дій та заходів українських товариств Латвії. Керівник - Людмила Бєлінцева

Адреса: м. Рига, вул. Маскавас 450, Латвія, LV-1020, тел. (371) 67598848.