• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Дипломат: Україна за свій цивілізаційний вибір платить кров'ю - інтерв'ю Тимчасового повіреного у справах України в Латвії Андрія Козлова інформаційному агентству LETA
Опубліковано 10 лютого 2015 року о 13:51

Ситуація на Сході України дуже напружена,  тривають бойові дії  - це явно агресія Росії. Україна за свій цивілізаційний вибір заплатила кров'ю, зазначив в інтерв'ю LETA Тимчасовий повірений у справах України в Латвії Андрій Козлов. Єдиний шлях покласти край військовому конфлікту, суворо дотримуватися досягнутих у Мінську у вересні минулого року домовленостей про припинення вогню, вважає дипломат.

Як би ви охарактеризували військове зіткнення, що відбувається на Сході України - це громадянська війна чи військова агресія Росії?

Це не що інше, як зовнішня агресія. З початку року сепаратистські бойовики  за безпосередньої підтримки Російської Федерації, за допомогою її поставок зброї поновили напади на українських солдатів по всій лінії військових дій з метою захоплення максимально можливої території Донецької і Луганської областей. Це призвело до великих втрат серед українських військових і цивільного населення.

Я хочу сказати, що ситуація дуже складна. Після досягнення угоди про припинення вогню від 5 вересня минулого року вбито 262 мирні жителі, 374 військових, 1715 осіб були поранені. І напруженість продовжує зростати. У так званій «Донецькій Народній Республіці» нещодавно була оголошена загальна мобілізація. Ми розуміємо, що без російської військової допомоги сепаратистам було б не по силам здійснювати такий широкий спектр військових дій проти цивільного населення України. Нещодавно український кордон перетнув черговий вантаж російської "гуманітарної допомоги", до складу якої входять 170 одиниць техніки, що привезла до нас вже відомий «товар». Представники російської влади повідомили, що їх «гуманітарний» вантаж супроводжують представників місії ОБСЄ, але цю інформацію спростували самі представники ОБСЄ. Україна вимагає, щоб гуманітарна допомога надавалася відповідно до загальновизнаних і міжнародних норм. Україна відкрита для гуманітарних поставок, але їх постачання  повинно узгоджуватися з її урядом. Поки не буде відновлено контроль на українсько-російському кордоні, який зараз контролюється донецькими і луганськими сепаратистами, зупинити цю агресію буде дуже важко.

Якими інтересами керувалася Росія розв’язавши військові дії в Україні? Які далекосяжні інтереси Росії в ескалації цього конфлікту?

Основна мета Росії в тому, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні, максимально перешкоджати здійсненню реформ. Український народ зробив свій цивілізаційний вибір, показавши в якому напрямку він хоче рухатися, і тепер за свій вибір платить кров'ю. Ми вважаємо, що конфлікт може бути вирішений тільки шляхом переговорів. Україна готова до мирних переговорів, про це свідчить також зустріч у Мінську, але 31 січня, як ви знаєте, переговори були зірвані, не досягнувши жодних результатів - на зустріч не з'явилася частина з тих, хто 5 вересня минулого року підписав угоду про припинення вогню. У ході зустрічі Україні були висунуті ультимативні вимоги: в односторонньому порядку відмовитися від важких озброєнь по лінії фронту, але не по лінії, яка була зафіксована у вересні минулого року, а по фактичній лінії, яка сформувалася після того, як сепаратисти відновили свої напади на українських військових. Я хочу підкреслити, що Україна ніколи не виконає  ультиматуми терористів. Ми готові до діалогу з нашими зарубіжними партнерами. Я також хотів би підкреслити, що єдиним вирішенням конфлікту може бути тільки чітке дотримання усіх пунктів домовленостей, підписаних у Мінську. Це не "меню", з якого ви можете вибрати тільки те, що подобається. Під цим Мінським протоколом підписалися усі - як Україна, так і Росія, а також представники терористів.

Як ви думаєте, чи можна припинити збройний конфлікт у Східній Україні?

У нас немає іншої можливості, необхідно сідати за стіл переговорів і домовлятися. Домовленості мають бути на основі Мінського протоколу і тільки  його виконання може забезпечити припинення вогню і виведення військової техніки. Тільки тоді за стіл переговорів сядуть дипломати і домовлятимуться про інше. Я переконаний, що "Кримський варіант" не буде реалізований  ні в Луганській, ні в Донецькій областях. Принаймні, український Уряд робить все, щоб уникнути цього.

Яка підтримка з боку міжнародного співтовариства в даний час найбільш необхідна для України?

Ми бачимо, як  громадськість консолідувалася у підтримці не тільки в Європі, але і у всьому світі. Усі наші міжнародні партнери в Європі і в усьому світі підтримують Україну. Україна потребує гуманітарної та фінансової допомоги, щоб відновити знищену інфраструктуру регіону. Під час військового конфлікту загинули тисячі людей. Кілька сотень тисяч людей були змушені покинути свої будинки, Цей важкий тягар лягає на плечі українського Уряду. Під час військової агресії дуже важко здійснювати реформи для розвитку країни. 

Я хочу наголосити на великій підтримці України  з боку Латвії  -  це не тільки гуманітарні вантажі, лікування поранених українських військовослужбовців, а й підтримка в рамках міжнародних організацій. Латвійські представники в міжнародних організаціях ніколи не голосували проти або утрималися, під час ухвалення рішення щодо України, і це дуже важливо. Я хотів би також подякувати Латвії за її позицію під час останнього засідання Парламентської Асамблеї Ради Європи, де було продовжено обмеження повноважень російської делегації, як  делегації країни-агресора. Латвія вкотре продемонструвала, що вона разом з Україною, що усвідомлює, які є виклики і, що хід подій може вплинути на Латвію і на всю Європу. Я сподіваюся, що і в подальшому Україна може розраховувати на латвійську підтримку і допомогу - як гуманітарну, так і фінансову. Ми також дуже сподіваємося, що під час головування Латвії в Раді  ЄС Україні буде присвячена особлива роль і в Декларації Ризького саміту буде затверджено право громадян України на безвізовий в’їзд до ЄС.

Останнім часом, багато розмов про те, чи слід Україні поставляти зброю. Або чи це не призведе до третьої світової війни?

Думки про постачання зброї є різні. Поки що це тільки повідомлення, конкретно про це питання можна буде говорити тоді, коли буде ухвалено конкретне рішення. Я читав висловлювання кандидата на пост глави Пентагону Ештона Картера, що він в принципі підтримує постачання зброї в Україну,  тільки слід узгодити, який вид необхідний Україні.

Він також зазначив, що ЄС підтримує Україну більше словами, що штрафні санкції введені більш формально і не дають очікуваного ефекту.

Ви знаєте, завжди хочеться більше. Ми знаємо, що в деяких питаннях щодо підтримки України  в  країнах Європи  немає консенсусу. Тому слід працювати, щоб пояснити проблеми України. Після трагічних подій в Маріуполі і Волновасі ми бачили, що громадськість ЄС консолідувалася і  ухвалила вірне рішення про збереження санкцій проти Росії. Ми вважаємо, що питання відміни санкцій можна порушувати лише коли будуть виконані усі пункти Мінського протоколу і в Україні настане мир.

Чи Україні може також бути корисним досвід Латвії в напрямку реформ і боротьба з корупцією?

Латвія була третьою державою, яка ратифікувала  Угоду про асоціацію України з ЄС, яка є основою для всіх реформ. Україна вже розробила стратегію реформ до 2020 р. У квітні на донорській конференції будуть представлені програми відновлення Луганської та Донецької областей.  В Україні реалізовуються конституційна реформа, відбувається децентралізація державного управління. Здійснення реформ гальмуються через військові дій в Донецькій і Луганській областях, що вимагає багато часу, сил і фінансових ресурсів для армії. Існує також реформа боротьби з корупцією та судова реформа. Врешті решт усі ці реформи  призведуть до бажаного результату .

Чи український уряд хотів б, щоб проти Росії ввели додаткові або більш суворі покарання?

Визначення будь-яких обмежень є адекватною відповіддю на ту чи іншу діяльність. Люди, які підтримують приєднання Криму, терористичну діяльність в Україні, заслуговують того бути включеними до "чорного списку" ЄС. Що стосується економічних санкцій та падіння ціни на нафту, то в цілому такі заходи негативно впливають на розвиток російської економіки. Зараз всі російські чиновники, всі ЗМІ Росії працюють над тим, щоб приховати інформацію про стан в російській економіці. Санкції  - це не короткостроковий процес, вони дадуть результат в довгостроковій перспективі.

Як Україна бореться  проти пропаганди, розробленої російськими телеканалами?

Відключення російських телеканалів дасть тільки частковий ефект. Громадянам слід пояснити, що відбувається в країні. Велику роль відіграють українські ЗМІ, які є максимально об'єктивними. Слід відображати те, що відбувається в країні, слід інформувати про позицію уряду, не слід спотворювати факти, як це роблять щодо України російські журналісти. Я хотів би закликати журналістів усвідомити, що люди читають, дивляться підготовлені ними матеріали, вірять їм, тому вони повинні працювати незалежно від інтересів власників і відображати події об'єктивно.

Чи має Уряд України об'єктивну інформацію - чи в Україні в лавах сепаратистів воюють також добровольці з Латвії та інших країн Балтії?

Про Бенеса Айо я лише читав в латвійських газетах. У моєму розпорядженні зараз немає ніякої інформації, що в Донецьку або Луганську воює ще хтось з Латвії. У пресі іноді з'являється така інформація, але українські спецслужби про такі випадки не повідомляють. Якщо є, то у будь-якому випадку, це не масове явище. Ми сподіваємося, що ті, хто зараз воює на боці сепаратистів, рано чи пізно зрозуміють, що відбувається в Україні, стануть на шлях істини і повернуться додому.

І стільки російських «добровольців» або військових «відпускників» зараз воюють в Україні  на боці сепаратистів?

За оприлюдненою Президентом України Петром Порошенком інформацією, на початку цього року в Україні, в Донецьку і Луганську, на боці сепаратистів воювали 8,5 тисяч російських військових.

Чи військовий конфлікт в південно-східній Україні також виявив окремі недоліки в армії, в діяльності органів безпеки?

Очевидно, що діяльності військових та безпекових структур протягом останніх 20 років не приділялося достатньої уваги. Ніхто не думав,  що така агресія з боку нашого північного сусіда можлива. Але, протягом останнього року,  завдяки мобілізації сил суспільства, і підтримки Уряду бойова здатність української армії збільшилася, армія здатна дати відсіч діям агресорів. Успішно відбувається також реформа внутрішніх сил безпеки. У результаті люстрації зі своїми посадами довелося розпрощатися кільком сотням працівників. Правда, слід відзначити, що процес люстрації проходить не так швидко, як спочатку очікувалося. Йому чиниться великий опір. Тим не менше, немає іншого шляху, щоб зараз в державному управлінні працювали кваліфіковані фахівці, які готові діяти на користь держави і суспільства. У внутрішній системі достатня кількість спеціалістів, щоб забезпечити успішну роботу. І я впевнений, що результати будуть.

Що стосується громадянської позиції, я можу сказати, що за останній рік українці стали  справжніми патріотами своєї країни... Армію рішуче підтримують численні волонтерські організації. Не зважаючи на те, як би сумно це не звучало, Україна за свій цивілізаційний вибір заплатила кров'ю і продовжує це робити. Ми сподіваємося, що наші партнери в ЄС це зрозуміють, а їх підтримка України буде продовжуватися, і в найближчому майбутньому ми будемо мати безвізовий режим з ЄС. В іншому випадку, у разі відмови ЄС у бажанні України стати одного разу повноправним членом великої родини європейських націй, існує небезпека репутаційного ризику для ЄС серед громадян України.

Як ви оцінюєте поточну ситуацію безпеки в Європі? Наскільки існує загроза для тих країн, які здобули свободу після розпаду СРСР?

Події, які зараз відбувається в Україні, є прикладом для усіх колишніх радянських республік, до чого може призвести агресивна російська пропаганда і вседозволеність. Я впевнений, що всі уряди цих країн в даний час приділяють цьому багато уваги.

Чи Латвія може очікувати на нового посла України?

Без Посла Посольство України працює тільки неповні два місяці. Кандидатура можливого посла обговорюється. В найближчому майбутньому буде призначено нового посла України в Латвії - справжнього професіонала і кар'єрного дипломата.

Оригінал латвійською мовою на сайті агентства http://leta.lv/

last_latvieu_valod.doc

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux