• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Часті питання / FAQ
Опубліковано 11 листопада 2014 року о 15:12

ПИТАННЯ ЩОДО ВИХОДУ З ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

Якщо я виходжу з громадянства разом з неповнолітньою дитиною, для неї потрібно заповнювати окрему заяву?

Дані про дітей (особи до 18 років, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі) мають бути внесені до блоку питань №2 Вашої заяви-анкети. Окрема заява-анкета на дитину оформлюється лише у випадку її самостійного виходу з громадянства України за клопотанням одного з батьків. Проте, з 14 років дитина має дати згоду на вихід з громадянства України за клопотанням одного з батьків.

Скільки коштує вихід з громадянства України для дитини?

Консульський збір за оформлення клопотання про вихід з громадянства України справляється за кожне клопотання, незалежно від віку особи у клопотанні та кількості дітей, з якими заявник виходить з громадянства:

- у  разі, якщо дитина віком до 14 років виходить з громадянства України разом з одним з батьків, стягується лише консульський збір за розгляд заяви-анкети. Окремий збір за дитину не справляється;

- у разі, якщо дитина віком від 14 до 18 років виходить з громадянства України разом з одним з батьків або окремо за їхнім клопотанням, стягується консульський збір за розгляд заяви-анкети та збір за нотаріальне засвідчення консулом заяви дитини про згоду на вихід з громадянства .

Другий з батьків моєї дитини – громадянин Латвії. Моя дитина теж отримала громадянство Латвії. Чи є у неї громадянство України? 

Якщо Ваша дитина народилася після 01.03.2001 року, вона набула громадянства України з моменту свого народження. До 18 років вона може (але не зобов’язана) зберігати громадянство обох країн. Проте, з моменту повноліття їй доведеться визначитися, у громадянстві якої з країн вона хоче перебувати та вийти з громадянства іншої країни, оскільки як Україна, так і Латвія виходять з принципу єдиного громадянства. Разом з тим, Ви, як законний представник своєї дитини,  можете вивести її з громадянства України до досягнення нею повноліття (вихід дозволений як разом з одним з батьків, так і окремо). З 14 років для виходу дитини з громадянства за заявою одного з батьків потрібна нотаріально засвідчена згода дитини.

ПИТАННЯ ЩОДО ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ

Чи можу я оформити довіреність, надіславши документи поштою? Чи є обов’язковою моя присутність під час оформлення довіреності чи заяви?

        Нотаріальні дії здійснюються виключно у присутності заявника, тобто особи, чий підпис на довіреності або заяві буде посвідчуватися у нотаріальному порядку консулом.

 

Я хочу оформити  прийняття/відмову від прийняття спадщини. Що мені робити? 

Заяви щодо прийняття спадщини або відмови від прийняття спадщини (у т.ч. на користь іншого спадкоємця) подаються протягом встановленого законом терміну (6 місяців з часу відкриття спадщини. Протягом цього терміну заява  може бути відкликана заявником). Така заява подається  особисто. Для оформлення такої заяви у Посольстві слід:

- звернутися до установи особисто у приймальні години;

- мати при собі дійсний паспорт та копію його першої сторінки;

- надати свідоцтво про смерть спадкодавця, засвідчене у встановленому порядку та перекладене державною мовою, якщо воно видавалося іноземними органами, або його нотаріально засвідчену копію;

- надати документ, що підтверджує родинний зв’язок зі спадкодавцем та його копію;

- надати копію заповіту (якщо заповіт оформлювався);

- повідомити назву нотаріальної контори, де знаходиться спадкова справа;

- оригінал документа (квитанції) про сплату консулського збору.

 

Оформлення заяви-дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон у супроводі одного з батьків, третіх осіб або самостійно

Для оформлення дозволу до консульського відділу особисто заявником подаються:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон
 • свідоцтво про народження дитини
 • копія закордонного паспорта особи, яка супроводжуватиме дитину
 • копія закордонного паспорта/проїзного документа дитини
 • заява (оформлюється у Посольстві)

Оформлення заяви-дозволу від батьків на видачу неповнолітній дитині

закордонного паспорта/проїзного документа

Для оформлення дозволу до консульського відділу особисто заявником подаються:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон
 • свідоцтво про народження дитини
 • заява (оформлюється у Посольстві)

ПАСПОРТНІ ПИТАННЯ

Я вийшла заміж на території Латвії та змінила прізвище. На даний час я зареєстрована в Україні, але перебуваю на території Латвії і хочу оформити новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Яким чином я це можу зробити через Посольство України? 

Громадяни України, які тимчасово перебувають на території Латвії (не мають дозволу на постійне проживання за кордоном від компетентних органів України і відповідного штампу «Постійне проживання» в паспорті громадянина України для виїзду за кордон) та змінили прізвище законним чином, можуть оформити новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон виключно на території України, попередньо замінивши паспорт громадянина України («внутрішній паспорт»). Підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. N 915 «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по-батькові) фізичної особи» (ст.2,3,6).

В мене закінчується строк дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Я не хочу оформлювати новий, а хочу продовжити строк дії старого паспорта. Як це можна зробити?

Згідно з чинним законодавством України (ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України») можливість продовження терміну дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачено. Таким чином, при закінченні терміну дії згаданого паспортного документа необхідно подавати заяву про оформлення нового.  

Я подаю документи на новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон. В моєму старому паспорті написання прізвища/ім`я відрізняється від написання їх в посвідці на проживання. Чи можу я викласти своє прізвище/ім`я відповідно до написання їх в документах, виданих компетентними органами Латвії?

Відповідно до чинного законодавства України, на письмове  прохання громадянина написання прізвища та імені латинськими літерами може бути виконано відповідно до їх написання у документах, виданих відповідними органами іноземної держави. 

Мене повідомлено, що мій новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон готовий і я можу його отримати? Однак в моєму старому паспорті ще є діюча віза до США. Що я маю робити в такому випадку?

В таких випадках при отриманні нового паспорта громадянина України для виїзду за кордон старий паспорт зазначеного громадянина анулюється шляхом проставлення дірок діркопробивачем на машинозчитувальній зоні, крім сторінки, де проставлена діюча віза на в`їзд до іноземної країни, строк дії якої не закінчився, та повертається власнику за його особистою заявою здати згаданий вище паспорт після закінчення строку дії візи. 

Внесення відомостей про дітей до закордонних паспортів батьків

Згідно з чинним законодавством України (Постанова Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон») не передбачено внесення відомостей про дітей до «закордонних» паспортів батьків.

Питання, які не належать до компетенції консульського підрозділу Посольства України в Латвійській Республіці

Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають грошей у борг, не сплачують готельнi та iншi рахунки, і, в разі порушення законів країни перебування, не можуть звільнити Вас від вiдповiдальностi.

Також консульські установи та посадові особи не можуть прискорити оформлення громадянами клопотання про залишення на постійне проживання, вихід з громадянства та оформлення паспорта України для виїзду за кордон.

Оперативному вирішенню підлягають тількі ті консульські послуги, які здійснюються безпосередньо в консульському підрозділі.

До компетенції Посольства також не належить:

— переклад документів з однієї мову на іншу;

— вклеювання фотокарток до внутрішніх паспортів громадян України при досягненні ними 25-та 45-річного віку;

— надання сприяння громадянам України у пошуку роботи на території Латвії;

— продовження строку перебування громадян України на території Латвії, термін дії в’їзних віз у паспортних документах яких закінчується;

— оформлення громадянам України шенгенських віз тощо.

Для отримання більш детальних консультацій з консульських питань Ви можете звернутися до консульського підрозділу Посольства України в Латвійській Республіці.

Інформаційну брошуру щодо надання інформаційно-консультативної допомоги громадянам України, які повертаються в Україну за процедурою добровільного повернення, видворення або у порядку реадмісії можна завантажити тут

 

ВІЗОВІ ПИТАННЯ

Анкету на отримання візи для в'їзду в Україну можна заповнювати англійською або російською мовами. 

Завантажити анкету англійською мовою.

Завантажити анкету російською мовою. 

 

Я проживаю в Латвії і збираюся поїхати у відпустку на особистому автомобілі, який зареєстровано в Латвійській Республіці. Скільки днів я можу перебувати на території України разом з автомашиною?

Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов’язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

(Ст.380 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI)

 

Мені присвоєно статус закордонного українця і я маю на руках відповідне посвідчення. Чи дає мені це право на в”їзд в Україну без візи?

Надання статуса закордонного українця та видача посвідчення не дає право на відвідування України без візи. Це стосується осіб без громадянства, які проживають в Латвії. Згаданий статус дозволяє звернутися за отриманням довгострокової багаторазової візи та отримати її безкоштовно. Перелік документів, які необхідно надати до консульського відділу,  надано у розділі «Візові питання».

 

Я вже довгий час проживаю на території Латвійської Республіки та маю дозвіл на постійне проживання на території Латвії. Чи можу я звернутися до консульського відділу та стати на постійний консульський облік?

Ні, не можете. Звернення щодо постійного консульського обліку можуть подаватися від громадян України, які мають дозвіл на постійне проживання за кордоном, виданий компетентними органами України. Свідченням цього є наявність штампу «Постійне проживання» українською мовою. 


Чат-бот платформа для цілодобової консультативної підтримки у месенджері Telegram: @Mfa_support_bot.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux