• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Національна ідентичність
Опубліковано 12 грудня 2019 року о 16:46

Ризька українська середня школа (РУСШ) була заснована у 1989 р. як недільна школа. З 01.09.1991 р. школа функціонує як муніципальний загальноосвітній середній навчальний заклад етнічної меншини, реалізує державні програми дошкільної освіти, базової середньої та загальної середньої освіти етнічних меншин. На програму дошкільної освіти РУСШ діти приймаються з 1,5 річного віку.

У 2020/2021 навчальному році у РУСШ навчається 316 школярів (256 учнів школи та 60 дітей у садочку при школі).

Відповідно до законодавства Латвії, починаючи з 2020 р. усі національні шкільні заклади мають перейти виключно на викладання  латиською мовою. Викладання українською мовою залишається лише для таких предметів як українська мова та література. При цьому, РУСШ залишається єдиним учбовим закладом Латвії, який викладає повний курс української мови на професійному рівні.  

У дошкільний підготовчій період та у початковій школі основна увага зосереджується на вивченні дітьми латиської, української та англійської мови. У середній школі, окрім вивчення гуманітарних предметів, особлива увага приділяється вивченню фізики, хімії, біології, програмування, економіки, технічної графіки. Учні також мають можливості для вивчення німецької, французької, а з 2019-2020 навчального року – іспанської мови.

Учні школи постійно беруть участь в олімпіадах і конкурсах, які проходять як в Латвії, так і в Україні, а також у написанні Всеукраїнського радіодиктанту єдності, який традиційно відбувається у День української мови та писемності. Під патронатом школи діють: хори «Мрія» (старші класи), «Лелітки» (середні класи), танцювальний ансамбль «Перлинка», літературно-драматична студія «Джерельце», мовний-клуб «Cup of tea», ляльковий театр, спортивні секції тощо. При цьому, культурний аспект української мови підтримується викладачами-латишами в ході роботи з учнями в згаданих гуртках і секціях у позашкільний час.

Відвідання РУСШ зазвичай включається до програм візитів вищих посадових осіб України.

У 2018 р. у рамках програми «Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту, заходи щодо підтримки зв'язків з українцями, які проживають за межами України» для потреб хорів «Мрія» та «Лелітки» були придбані українські національні костюми.

Школа здійснює активну співпрацю з міжнародними партнерами. 

З дня заснування школи її директором є громадянка Латвії українського походження Кравченко Лідія Олександрівна.

Школа та її викладацький склад неодноразово отримували подяки та відзнаки від органів влади України та Латвії.


Контактні дані Ризької Української середньої школи 

адреса: Visvalža 4., Rīga, LV-1050

телефон: +371-67-28-85-15

e-mail: [email protected] 

веб-сайт: http://www.ukrschool.lv/

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку розташований у центральній частині Риги - парку Кронвальда.

6 листопада 2015 року у рамках робочого візиту до Латвії прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк та голова латвійського уряду Лаймдота Страуюма відкрили пам'ятник Тарасові Шевченку, який зображує Кобзаря у 23-річному віці.

Образ молодого Кобзаря має символічний характер, оскільки приблизно в зображеному на монументі віці Т.Шевченко подорожував, зокрема перебував у Ризі. 

Автором монументу є скульптор Ігор Гречаник, дизайнер – Людмила Гречаник.

Висота монументу 3,7 м., вага близько 2 т, матеріал - бронза. Скульптуру було передано у власність Ризької думи у 2015 році. Вартість монументу становить 85 тис. євро.

Основними меценатами виступили Микола Павлюк та Володимир Станько, які внесли 93% коштів. Решта 7% коштів була надана українськими та латвійськими підприємцями, окремими товариствами української громади Латвії, закордонними українцями, а також представниками інших національностей в індивідуальному порядку.

Перевезення пам’ятника з України до Латвії було здійснено за організаційної та фінансової підтримки МЗС України, ДП  «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» (Україна) та Посольства України в Латвійській Республіці. 

Підтримку у реалізації проекту спорудження пам’ятника Т.Шевченку в Ризі надали Анатолій Олійник, Євген Перебийніс, які очолювали Посольство України в Латвії в період встановлення пам’ятника,  та представники української громади Латвії Тетяна Лазда і Марія Семенова. 

Сьогодні пам’ятник Т.Шевченку в столиці Латвії є особливим місцем для усіх українців, які постійно мешкають або тимчасово перебувають в Латвії. Представники української діаспори регулярно влаштовують саме біля пам'ятника  різного роду акції, флешмоби, читають вірші та вшановують символічні для України дати та події.

Покладання квітів до пам’ятника Т.Шевченку є традиційним елементом програми візитів до Латвії усіх делегацій України високого рівня.

Парк Кронвальда, в якому встановлено пам’ятник Т.Шевченку, є одним з улюблених місць відпочинку рижан та гостей міста.


У квітні 2019 року за участі Посла України Олександра Міщенка, народного депутата України, Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова та Віце-спікера Саейму Латвії Дагмари Бейтнере-Ле Галла було проведено акцію «Кримська липа», під час якої висаджено за пам’ятником Кобзарю три дерева Кримської липи. 

Акція, крім символічного уособлення корінних народів України, які зростатимуть разом, була пов’язана також із тим, що Товариство дендрологів Латвії оголосило Кримську липу деревом 2019 року в Латвії на знак солідарності з Україною та кримськотатарським народом у 5-ту річницю окупації АР Крим.

У рамках заходів з відзначення Україною 100-річчя відродження української державності, Посольством України у співпраці з «Конгресом українців Латвії» на чолі з Миколою Павлюком було проведено роботу з виготовлення та встановлення меморіальної дошки на будівлі, де розміщувалася перша дипломатична місія Української Народної Республіки в Латвії.

Українська дипломатична місія в Латвії, починаючи з січня 1920 р., протягом року знаходилась в Ризі за адресою вулиця Антоніяс, будинок № 6, квартира 2. В означений період в місії УНР працювали заступник голови місії Володимир Кедровський та секретар місії Микола Свєтогоров. Оскільки керівник місії не був призначений, фактичним головою дипустанови був В.Кедровський (вказане підтверджується архівними документами з Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України).

Сьогодні, в згаданому будинку знаходиться державна установа – Судова адміністрація Латвії. 

Меморіальна дошка являє собою табличку, виготовлену із мармуру темно-коричневого кольору, розміром 1000*450*38 мм із вигравіруваним на ній написом «У цій будівлі у 1920-1921 роках розміщувалася перша Українська дипломатична місія в Латвії» українською та латиською мовами. Між написами розміщено зображення малого герба України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux