Договірно-правові відносини між Україною та Латвійською Республікою (ЛР) розпочали активно формуватися з 1992 року після укладення між країнами Протоколу про встановлення дипломатичних відносин (від 12.02.1992) та станом на 2021 рік характеризуються розвиненою базою чинних інструментів регулювання двостороннього співробітництва.
Наразі українсько-латвійська договірно-правова база нараховує понад 90 документів, у тому числі 5 міждержавних договорів, 28 міжурядових та 59 міжвідомчих угод.
З урахуванням багатосторонніх договірно-правових інструментів та інших домовленостей, Україна та Латвія в цілому є учасниками понад 300 спільних міжнародних документів: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/c271.
Таким чином, зазначеними документами врегульовано правовідносини між Україною та ЛР за всіма основними напрямами двосторонньої взаємодії.
Зокрема, двостороннє співробітництво ґрунтується на положеннях:
- Договору про дружбу і співробітництво між Україною та ЛР (від 23.05.1995; набрав чинності 22.05.1996);
- Договору між Україною та ЛР про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних, трудових та кримінальних справах (від 23.05.1995; набрав чинності 12.07.1996);
- Угоди між Урядом України та Урядом ЛР про сприяння та взаємний захист інвестицій (від 24.07.1997; набрала чинності 30.12.1997);
- Угоди між КМ України та Урядом ЛР про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво (від 05.10.2004; набрала чинності 01.02.2006), а також інших документів.
На сучасному етапі двосторонніх відносин сформована договірно-правова база між Україною та ЛР доповнилася міжурядовою Угодою про співробітництво в сфері освіти, науки, молоді та спорту (чинна з 2019 року), міжвідомчим Меморандумом між Мінекономіки України та Мін’юстом ЛР щодо охорони прав промислової власності (чинний з 2019 року), оновленою міжвідомчою Угодою про співробітництво в галузі охорони навколишнього природного середовища (чинна з 2017 року), а також укладеним 16 жовтня 2019 року у ході офіційного візиту Президента України В.Зеленського до Латвійської Республіки Меморандумом про взаєморозуміння між Мін’юстом України та Мін’юстом ЛР (чинний з дати підписання). Також 29 листопада 2019 року сторонами укладено Меморандум про взаєморозуміння між Національною комісією, що здійснює держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації України, та Комісією з регулювання суспільних комунікацій Латвії щодо співробітництва у сфері регулювання електронних комунікацій (чинний з дати підписання).
8 травня 2021 року відбулася відеоконференція Президента України В.Зеленського з Президентом Латвії Е.Левітсом, за результатами якої глави держав підписали спільну Декларацію про європейську перспективу України.