• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Наукове та освітнє співробітництво
Опубліковано 15 серпня 2012 року о 23:04

У Латвії діє Ризька українська середня школа (РУСШ), яка була заснована у 1989 р. як недільна школа. З 01.09.1991 р. школа функціонує як муніципальний загальноосвітній середній навчальний заклад етнічної меншини, реалізує державні програми дошкільної освіти, базової середньої та загальної середньої освіти етнічних меншин. На програму дошкільної освіти РУСШ діти приймаються з 1,5 річного віку.

У 2020/2021 навчальному році у РУСШ навчається 316 школярів (256 учнів школи та 60 дітей у садочку при школі).

Відповідно до законодавства Латвії, починаючи з 2020 р. усі національні шкільні заклади мають перейти виключно на викладання  латиською мовою. Викладання українською мовою залишається лише для таких предметів як українська мова та література. При цьому, РУСШ залишається єдиним учбовим закладом Латвії, який викладає повний курс української мови на професійному рівні.  

У дошкільний підготовчій період та у початковій школі основна увага зосереджується на вивченні дітьми латиської, української та англійської мови. У середній школі, окрім вивчення гуманітарних предметів, особлива увага приділяється вивченню фізики, хімії, біології, програмування, економіки, технічної графіки. Учні також мають можливості для вивчення німецької, французької, а з 2019-2020 навчального року – іспанської мови.

Учні школи постійно беруть участь в олімпіадах і конкурсах, які проходять як в Латвії, так і в Україні, а також у написанні Всеукраїнського радіодиктанту єдності, який традиційно відбувається у День української мови та писемності. Під патронатом школи діють: хори «Мрія» (старші класи), «Лелітки» (середні класи), танцювальний ансамбль «Перлинка», літературно-драматична студія «Джерельце», мовний-клуб «Cup of tea», ляльковий театр, спортивні секції тощо. При цьому, культурний аспект української мови підтримується викладачами-латишами в ході роботи з учнями в згаданих гуртках і секціях у позашкільний час.

Відвідання РУСШ зазвичай включається до програм візитів вищих посадових осіб України.

У 2018 р. у рамках програми «Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту, заходи щодо підтримки зв'язків з українцями, які проживають за межами України» для потреб хорів «Мрія» та «Лелітки» були придбані українські національні костюми.

Школа здійснює активну співпрацю з міжнародними партнерами. 

З дня заснування школи її директором є громадянка Латвії українського походження Кравченко Лідія Олександрівна.

Школа та її викладацький склад неодноразово отримували подяки та відзнаки від органів влади України та Латвії.


У рамках програм, у тому числі на урядовому рівні, українські студенти з центральних та регіональних ВНЗ приїжджають на коротко- та довготермінові навчальні курси. Зокрема, такі програми для української молоді продовжують реалізовуватися у 2020/2021 навчальному році.


На сучасному етапі двостороннє співробітництво у науково-технічній та освітній сферах відбувається у рамках Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Латвійської Республіки про співробітництво в сфері освіти, науки, молоді та спорту (підписана 29 вересня 2017 році у Ризі).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux