На запрошення Товариства з підтримки України, в Єлгаві з неофіційним візитом побував Посол України в Латвії Євген Перебийніс. В книгарні «Яня Розес» у торговельному центрі «Пілсетас пасажа» він взяв участь у презентації книги Іманта Лиепіня «Україна. Життя, смерть та внутрішня революція», а також відповів на багато питань, що цікавили учасників заходу. У заході взяли участь також літератор Константин Оверченко, депутати самоуправління Карлис Римша та Андріс Томашунс. Керівник Товариства з підтримки України Петеріс Милюнс, його заступниця Тетяна Лазда та керівник Управління інтеграції суспільства при самоуправлінні Ілга Антужа.
- Як Ви оцінюєте книгу Іманта Лиепіня «Україна. Життя, смерть та внутрішня революція», що стало причиною вашого першого візиту до Єлгави?
- Про події в Україні існує дуже багато не достовірної інформації, особливо в російських засобах масової інформації. Такий чесний репортаж, який є у книзі Іманта Лиепіня має дуже велике значення. Можливо українці, що проживають в Латвії можуть цю книгу перекласти та видати її українською мовою? В Латвії я знаходжусь всього декілька місяців, але добре відчуваю, що Латвія співчуває Україні та хоче їй допомогти. Курс лікування в Латвії пройшли 25 наших військових. Майже кожного тижня до Латвії їдуть наші діти, які відпочивають у латвійських сім’ях і відчувають дуже велику сердечність та тепло.
- Як Ви оцінуєте розвиток подій в Україні?
- Сепаратисти та російські війська, що їх підтримують, не дотримуються Мінських домовленостей, укладених в лютому 2015 року. Вони продовжують обстрілювати важкою артилерією позиції української армії на Донбасі. Важка артилерія не відведена на визначену Мінськими домовленостями відстань. З початку конфлікту загинуло 2 тис. українських військових. Серед загиблих є також і мирні жителі. Не зважаючи на те, що Росія заперечує присутність своїх військ в Україні, є багато доказів того, що на території України знаходиться приблизно 7 тис. російських військових. На той же час 50 тис. російських військових знаходиться на українському кордоні вздовж 400км, ділянки, яку ми не контролюємо. Там кожен день кордон перетинають десятки одиниці техніки, танків та артилерії. Від реальної агресії та окупації страждає до 50 тис. км Криму та Донбасу. Це менше 10 % від загальної території України, але економічний потенціал Донбасу складав 25% від економіки України. Тепер Донбас є зруйнований. Не працюють підприємства та заводи, зруйнована інфраструктура, не працює банківська система. Люди не мають роботи. Ось до чого призвів так званий «руський мир». Для того, щоб на Донбасі відновилося нормальне життя потрібні мільярди і мільярди коштів, а також багато років праці. Але в першу чергу потрібно вигнати звідти окупантів та сепаратистів.
Не зважаючи на дуже складні обставини, Україна здійснює важливі структурні реформи у співпраці з ЄС та МВФ. Важким ударом для нас була також і втрата російського ринку. Але на мою думку, найскладніший етап ми вже пройшли. Падіння російського рубля звичайно ж впливає на нашу економіку, але вже не в такій мірі, як раніше.
- Чому Українська армія своєчасно не закрила кордон з Росією на сході і дозволила розгорнутися конфлікту на Донбасі?
- За часів колишнього Президента Януковича, українська армія була цілеспрямоано майже знищена. Її командувачем був громадянин Росії. Так само громадянин Росії керував і державною безпекою. Окупація Криму, агресія на Донбасі не були спонтанним рішенням, це все готувалося багато років, мабуть навіть десятки років. Тільки поступово, потроху до травня минулого року (Крим вже був окупований у лютому 2014 року-ред.) ми змогли створити такі війська, які змогли призупинити поширення зони мілітарного конфлікту на Донбасі. До серпня ми могли б витіснити сепаратистів з Донбасу. Тільки втручання російської армії призвели до того, що наш наступ зупинився. Створився Іловайський котел, в якому загинуло дуже багато українських військових. Зараз армія уже інша. Незважаючи на те, що Захід нам не продає летальної зброї, дякуючи підтримці США та ЄС армія добре озброєна, ми будуємо оборонні спорудження як зі сторони Криму, так і Донбасу. Водночас, у українських сил змінився бойовий дух. Ми маємо багато добровольців професіоналів. Я не боюся навіть стверджувати, що на сьогодні Українська армія є одна з найбільш боєздатних в Європі. Наші солдати, на жаль, воювати вчилися на війні. Українці віддають своє життя не тільки за свою Батьківщину, але й за європейські цінності. Якщо ми сьогодні не зупинимо Путіна на Донбасі, то я не знаю, що станеться надалі. Маю надію, що Європа це розуміє.