• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Місцеві вибори мають важливе значення для врегулювання конфлікту на Донбасі
Опубліковано 29 вересня 2015 року о 18:16

Місцеві вибори, які є частиною Мінської угоди, мають важливе значення для врегулювання конфлікту на Донбасі, зазначив в інтерв'ю агентству LETA  Посол України в Латвії Євген Перебийніс. Водночас він відзначив, що Росія, яка керує усіма політичними процесами на окупованих  українських територіях, має свої цілі і досвід останнього періоду не дозволяє вірити у те, що Росія безповоротно стала на шлях врегулювання військового конфлікту на Донбасі.

 Неофіційний переклад з латиської мови

- Місцеві вибори до органів місцевого самоврядування в Україні відбудуться 25 жовтня. Чому сепаратисти хочуть провести місцеві вибори в інші дати -  в Донецьку 18 жовтня,  в Луганську - 1 листопада? Крім того, обиратимуться лише мери, а депутати - пізніше.

Проведення місцевих виборів на окупаних Росією  українських територіях передбачені Мінськими домовленостями. Підписаний у лютому цього року документ визначає, що вибори повинні проводитися відповідно до законів України, під контролем БДІПЛ ОБСЄ, що займається спостереженням за виборами.

Те, що лідери окремих районів самопроголошених утворень на окупованих  Росією українських територіях зараз, як і раніше, намагаються провести вибори не за законами України, є грубим порушенням Мінських домовленостей. Звичайно, що ці вибори не визнає ні Євросоюз, ні США, ні будь-яка інша демократична країна. Якщо ці вибори пройдуть, це заведе виконання Мінських угод у глухий кут.

Території, що знаходяться під контролем Росії, намагаються показати, що вони не мають нічого спільного з Україною та її законами. З одного боку, сепаратисти наголошують, що вони виступають за дотримання Мінських угод, з іншого, навпаки - роблять все, щоб підірвати їхнє виконання. Така риторика дуже небезпечна.

Саме тому ми зараз разом з нашими партнерами намагаємось переконати Росію вплинути на незаконні збройні формування, щоб запобігти  проведенню цих виборів. Це дозволить зберегти  Мінські домовленості. Торік була аналогічна ситуація – сепаратисти вибори провели в інші дати і без присутності міжнародних спостерігачів. Були обрані псевдоструктури, які ніхто не визнає. Зараз важко сказати, як буде тепер - чи  будуть сепаратисти проводити місцеві вибори, ігноруючи українські закони і порушуючи Мінські домовленості.

- Можливо таким чином, Донецька і Луганська "республіки" намагаються наголосити на своїй державній  незалежності?

Це досить прозора гра, таким чином  вони дають зрозуміти, що у них з Україною немає нічого спільного. Весь світ розуміє, що це за утворення  і якими є  їхні справжні наміри. Я сподіваюся, що у разі, якщо задумані  сепаратистами місцеві вибори все ж таки відбудуться, послідує дуже жорстка реакція з боку світової спільноти. Ми вважаємо це дуже принциповим питанням. Це червона лінія, за порушення якої, має наслідувати посилення санкцій проти Росії, тому що ніхто не сумнівається у тому, що всі процеси на окупованих українських територіях керуються з Москви.

-І що можемо очікувати  на Донбасі - знову поновлення воєнних дій?

Протягом останніх тижнів ситуація на Донбасі дещо стабілізувалася. Бували дні, коли не лунало жодного пострілу. Активні бойові дії в даний час на Донбасі не відбуваються. Ми це позитивно оцінюємо. Вдалося зупинити обстріли, але це тільки перший крок.

Мінські домовленості передбачають низку заходів щодо врегулювання військового конфлікту. Припинення вогню в якості першого кроку, а потім виведення важкої техніки, звільнення незаконно затриманих заручників, економічна і політична стабілізація, а також відновлення контролю Україною кордону з Росією. Це все передбачають Мінські домовленості.

Ми розуміємо, що Росія, яка керує усіма політичними процесами на окупованих українських територіях, має свої цілі. Наш досвід не дозволяє вірити, що Росія безповоротно стала на шлях врегулювання конфлікту на Донбасі. Можливі різні причин, чому Росія погодилася з припиненням вогню. Серед них, зокрема, запровадження санкції проти Росії у зв'язку з її агресією в Україні, що негативно впливає на російську економіку. Причиною може бути Генеральна Асамблея ООН, в якій бере участь президент Росії  Володимир Путін, д обговорюється питання про можливість позбавлення Росії оРоправа вето з окремих питань, зокрема у рішенні щодо збиття малайзійського літака над окупованими територіями України. Тому Росія може вдаватися до різних тактичних кроків.

Ми не можемо виключати, що на окупованих Росією українських територіях можуть відновитися військові дії, але хочу наголосити, що Україна готова до продовження мирного врегулювання конфлікту з Росією і виконання Мінських домовленостей. Україна виконує всі пункти цієї угоди, в тому числі про припинення вогню і виведення важкого озброєння. У випадку, якщо режим припинення вогню матиме стабільну основу, Україна готова продовжувати виконання також і інших пунктів Мінських домовленостей.

-Скільки громадян України, за вашою інформацією, в якості політичних заручників утримується в ув’язненні в Росії?

За нашою інформацією, зараз в російських в'язницях без законних підстав утримується понад десять громадян України. Найбільш яскравими прикладами є Олег Сенцов, Олександр Кольченко і Надія Савченко, яку  терористи викрали з території України і передали російським спецслужбам.

Росія проти Савченко висунула абсурдні звинувачення. Багато свідчень того, що Савченко не винна у звинуваченнях, які їй інкримінуються, ігноруються, тому що метою судового процесу над нею є не з’ясування  істини. Савченко -  народний депутат України і член Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Латвія, як і всі цивілізовані країни світу, нагадує Росії про необхідність дотримання нею міжнародних зобов'язань, у тому числі й у сфері прав людини. Для нас дуже важлива солідарність наших  міжнародних партнерів у  вимогах до Росії  звільнити політичних ув'язнених - громадян України, зокрема і Савченко. Вчора, 28 вересня, у всьому світі відбулася глобальна акція з вимогою звільнити Надію Савченко.

 -         Наскільки важливим для України є Донбас?

Для України Донбас є надзвичайно важливим регіоном. Там живуть наші громадяни. Загальна площа окупованих Росією територій, в тому числі і Криму, складає майже 37 000 квадратних кілометрів -  це лише трохи менше, ніж загальна територія Латвії. Донбас традиційно був основою української промисловості. Там були зосереджені потужні металургійні підприємства, шахти, які складали важливу частину економіки України. Зараз Донбаський регіон зруйнований і розграбований, частина обладнання з підприємств вивозиться в Росію, неконтрольований також вивіз вугілля з українських шахт. Донбас тепер став повністю депресованим регіоном, де  зруйнована банківська система, не працюють соціальні послуги. Майже 1,5 мільйонів жителів переселилися жити в інші регіони України.

Донбас насправді дуже важливий регіон, і тільки но він повернеться під контроль українського уряду, ми зробимо все, щоб за допомогою наших партнерів в ЄС відновити там нормальне життя. Україна продовжує постачати електроенергію на окуповані Росією території, хоча не отримує плату за це, тому що на окупованих територіях немає легітимної влади.  Нараховуються пенсії для тих пенсіонерів, які живуть на окупованих територіях. Правда, вони можуть отримати ці пенсії тільки після прибуття на контрольовані Києвом  території, де діють банки. За нашою інформацією, на окупованих територіях сьогодні отримують пенсію від 80 до 90 відсотків пенсіонерів. Пенсії та інші соціальні виплати накопичуються на їхніх банківських рахунках, і нікуди не зникнуть.

-Зараз в Європі найбільш актуальною темою є питання біженців та осіб, які шукають притулку. Чи очікується потік біженців з окупованих Росією територій України, якщо там відновлять військові дії?

Знаєте, війна в Україні триває вже півтора роки. Були досить інтенсивні періоди бойових дій. Я вже говорив, що з територій,  де велись військові дії, переселилися майже 1,5 млн. осіб. Більшість з них знайшли нове місце проживання на території України, частина виїхала до Росії та інших країн. Росія говорить про мільйони українських громадян, які нібито переїхали жити на її територію. Такі твердження не мають жодних підстав. Мова йде про в десятки разів меншу кількість. Навіть тоді, коли на Донбасі велися інтенсивні обстріли, громадяни України не становили серйозних міграційних ризиків для країн ЄС.

За нашою інформацією, у Латвії політичного притулку просять від 50 до 60 біженців з України. Значна частина жителів, які через військові дії втікали з Донбасу, оселилися на проживання в Україні і сподіваються на повернення додому. Звичайно, є люди, які використовують ситуацію для того, щоб переселитися для проживання за кордон, але це не масове явище.

 -         Наближається зима і опалювальний сезон. Чи в Україні достатньо буде газу, щоб не змерзнути?

Не думаю, що цієї зими Україна змерзне. Останні півтори року, ми працюємо інтенсивно, щоб диверсифікувати джерела постачання газу, а також, щоб підвищити власні обсяги видобутку. Ми продовжуємо отримувати газ з Росії,  в переговорах з якою намагаємося досягти того, щоб газ постачався по ринковій ціні і щоб на це не впливали будь-які політичні моменти, як це було раніше, коли Україна змушена була платити за російський газ найвищу у світі ціну. Тепер ми  реверсом отримуємо газ від своїх партнерів з ЄС через території  Польщі, Словаччини та Угорщини. Якщо я не помиляюся, то зараз в українські підземні сховища вже закачано майже 15 млрд. кубометрів газу. Це на початок осені достатня кількість, щоб нормально пройти зиму.

 -         Чи санкції проти Росії з боку США і ЄС  є достатньо ефективними?

Ми вважаємо, що санкції, запроваджені проти Росії за її агресію в Україні є досить ефективним. Сьогодні Росія дуже сильно відчуває вплив санкцій на свою економіку. Я хочу наголосити, що санкції не є самоціллю, ніхто не хоче  зробити щось погане мешканцям Росії. Санкції є інструментом, щоб змусити російську владу змінити свою поведінку, щоб покласти край порушенню міжнародних норм, щоб припинити окупацію територій України. Уряд Росії дуже добре знає, за яких обставин санкції проти нього можуть бути ослаблені чи скасовані. Але у разі, якщо російська агресія продовжуватиметься, санкції також можуть бути посилені. У цьому сенсі достатньо міцним є консенсус як у  США, так і серед держав-членів ЄС.

 -         Чи допомога Україні є достатньою?

Ви знаєте, допомоги ніколи не буває занадто багато. Реально оцінюючи ситуацію, ми дуже вдячні нашим партнерам в ЄС, США та в інших країнах світу як за фінансову, так і за політичну підтримку. Іноді політична підтримка не менш важлива, ніж фінансова. Нам вдалося стабілізувати фінансово-економічну ситуацію  завдяки здійснюваним економічним реформам, які  в даний час в Україні проводяться дуже інтенсивно. Ці реформи болючі, але дуже потрібні. Нам вдалося реструктуризувати зовнішній борг країни, що також полегшує здійснення реформ.

Ми фактично з нуля  створили нову українську армію. Це вдалося також і завдяки нашим партнерам. Ведуться переговори з низкою країн щодо постачання озброєння в Україну, яке дуже потрібне.

Ми дуже вдячні Латвії за лікування поранених солдат з України, за організацію реабілітації українських дітей, постраждалих від військових дій на сході України. Ми можемо говорити про дуже міцну світову коаліцію країн, що підтримують Україну та її боротьбу проти російської агресії.

Я розумію, що запроваджені Росією антисанкції – заборона імпорту  продукції сільського господарства з країн ЄС - завдала багатьом виробникам матеріальної шкоди. Водночас, я хочу наголосити:  якщо агресія Росії не буде припинена на Донбасі, то в майбутньому усім разом доведеться це робити вже на кордонах ЄС.

 

LETA, Емілія Козулє

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux