• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Стара дружба не іржавіє
Опубліковано 31 травня 2012 року о 14:57

Журнал „Mūsu rajons” №3, репортаж про відкриття виставки до 20-річчя встановлення дипломатичних відносин

Цей старий як сама дружба вислів перевірено на практиці і його визнано вірним. Як дружба двох людей, так і дружба двох різних народів – якщо почалася, то вона продовжуватиметься.

Латвія і Україна… Дружні зв’язки між двома державами давні – ще з того часу, коли вони були у складі царської Російської імперії. Тоді багато латишів з німецької Балтії, щоб не конкурувати з балтійськими німцями, у яких тоді була керуюча роль у багатьох галузях життя, шукали щастя та місце розвитку свого таланту в Україні.
Як Латвія, так і Україна пізніше були включені до складу СРСР – обидві були дуже схожі в одній ідеологічній системі. Після розвалу СРСР на початку 1990-х років обидві здобули незалежність, і зараз кожна створює свою форму державності, модель життя і самостійно визначає свій шлях. Однак у виборі кожної країни, створенні моделі свого життя залишилося місце і для давніх й тісних дружніх зв’язків. На початку 2012 року виповнилося 20 років з часу заснування двосторонніх дипломатичних відносин між Латвією та Україною. Це факт з історії дипломатії нових часів.
Є велика політика і є велика дипломатія… У цій сфері Латвія і Україна завжди дуже добре розуміли один одного, але є також «народна дипломатія» - як латиші, так і українці були однаково налаштовані на створення неформальних, збагачуючих і однаково вигідних для двох сторін контактів. Часто саме «народна дипломатія» допомагає у створенні та розвитку офіційних відносин – вона безпомилково радить політикам, у якому напрямі слід працювати, для яких людей це важливо.
Не тільки латиші в Україні знайшли свій другій дім. У Латвії також існує українська діаспора – і вже давно. У минулому році вона відзначила свій 100-річний ювілей і, безумовно, є однією з найбільших груп національних меншин у Латвії.

20-річчя заснування двосторонніх дипломатичних відносин між Латвією та Україною не залишилося непоміченим. Цій даті була присвячена виставка і урочистий захід в Академічній бібліотеці Латвійського університету. І це природно, бо це унікальне сховище книг і місце проведення культурних виставок є одним з дієвих прикладів «народної дипломатії» - не лише з Україною, але й багатьма іншими країнами світу.
Директор Академічної бібліотеки Латвійського університету Вента Коцере може із задоволенням констатувати, що за двадцять років у зміцненні зв’язків між Україною та Латвією зроблено багато. У бібліотеки сформувалася добра і постійна співпраця з Посольством України в Латвії, а також з Посольством Латвії в Україні, що дозволяє краще відчути і довідатися про актуальне життя на дружній українській землі, сподівання та задуми людей. Налаг8оджені хороші відносини з багатьма українськими бібліотеками та вищими навчальними закладами. Ці контакти заклали підґрунтя для активного книгообміну.
У Латвійській академічній бібліотеці ці книги стали підставою для створення цілих відділів, які успішно функціонують вже декілька років. Це Український інформаційний центр та Відділ української літератури. Відвідувачів у них не бракує, бо інтерес до цих відділів з боку українських товариств завжди був великим. Це сприяло проведенню нових заходів, присвячених Україні та українським друкованим виданням, які представляють різні сфери життя. Це, безумовно, допомагає у розвитку дружніх відносин між двома країнами.
У цьому впевнений і Посол України в Латвії Анатолій Олійник: «За цей короткий час двостороння співпраця між Україною та Латвією незмінно спрямовувалась тільки вгору і зараз досягла нового якісного рівня. Завдяки спільним зусиллям, нам вдалося створити надійну договірно-правову базу, яка нараховує майже 80 документів. Зміцнюються наші торговельно-економічні відносини. Організовано активний діалог у політичній сфері, про що свідчать нещодавні візити до Латвії Президента України В.Януковича, Прем’єр-міністра М.Азарова та Міністра закордонних справ України К.Грищенка. Латвія надає допомогу Україні в реалізації її євроінтеграційних прагнень, за що ми глибоко вдячні нашим партнерам.
Двосторонні контакти на найвищому рівні успішно доповнюються справжньою «народною дипломатією» - існують дружні відносини між громадянами, науковцями та учбовими закладами, художніми колективами… Щоб підтвердити свої слова, запрошую вас звернути увагу на те, що ми зібралися в приміщення Академічної бібліотеки Латвійського університету, яка є своєрідною місією культури та дипломатії. Дякую керівнику бібліотеки – пані Венті Коцере, а також керівнику відділу української культури пані Сарміте Дзилні за підтримку в організації сьогоднішнього заходу!
Значний внесок в розвиток дружніх відносин між нашими народами робить українська діаспора, яка у минулому році відзначила свій 100-річний ювілей. Дозвольте від усього серця подякувати українцям, які тут проживають за те, що вони зберігають культуру та традиції своєї етнічної батьківщини, поважаючи землю, на якій живуть – Латвію!
Сподіваюсь, що відносини між Україною та Латвією надалі будуть лише зміцнюватися. Наша дружба має глибокі історичні корені і у неї є значні перспективи для розширення в об’єднаній Європі».
Виставка, присвячені 20-річчу заснування дипломатичних відносин між Латвією та Україною продемонструвала важливість взаємних контактів вищих посадових осіб. Паралельно відзначалося, що обидві країни мають сталий інтерес до культурних, літературних та художніх подій. Це віддзеркалюється в багатьох публікаціях в пресі, у перекладах літературних робіт та в книгах, в яких розповідається про життя, історію, події кожної з країн.
Невеличким, але красивим акцентом цієї виставки були художні українські народні вироби – «обереги», зроблені з різних матеріалів, які здавна в Україні вішали на стіну, щоб охороняти житло.
Зараз ці «охоронці» українського житла знайшли місце і в Академічній бібліотеці Латвійського університету. Нехай вони надалі оберігають як Україну, так і Латвію, і нехай нам завжди йти поряд шляхом доброго розуміння.
Щастя…Довіра…Гармонія…

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux