• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Притягнення до відповідальності винних у катастрофі рейсу MH17 - справа честі міжнародного співтовариства
Опубліковано 05 жовтня 2016 року о 15:55

28 вересня Спільна слідча група під керівництвом Нідерландів та за участю представників України, Малайзії, Австралії і Бельгії оприлюднила попередні результати розслідування катастрофи літака «Малайзійських авіаліній» рейсу МН17, яка сталася в небі над Донецькою областю 17 липня 2014 року і забрала життя 298 мирних людей. 

Слідство встановило, що літак був збитий ракетою ЗРК «Бук», випущеною з району селища Первомайське Донецької області, яке на той час знаходилояся і зараз знаходиться під контролем проросійських бойовиків. Крім того, було встановлено маршрут пересування самого знаряддя злочину: установка "Бук" була доставлена в Україну з Росії і, після використання для атаки на авіалайнер, її було знову повернуто на територію РФ.

З точки зору як обсягів виконаної роботи, так і технічної складності отримання, обробки та аналізу доказів, це розслідування, мабуть, є безпрецедентним в історії. У технічному розслідуванні брали участь представники України, Нідерландів, Малайзії, Австралії, Росії, США, Бельгії, Великобританії, а також ІКАО. У складі Спільної слідчої групи брали участь до 200 слідчих і різного роду експертів. За минулі два роки найдетальнішим чином було вивчено тисячі фрагментів та уламків. 1448 з цих фрагментів були внесені в базу даних в якості речових доказів. До більш ніж 20 країн були спрямовані 60 запитів про правову допомогу. Досліджено 20 різних систем озброєння, ретельно проаналізовано півмільйона відеозйомок і фотографій, допитано понад 200 свідків, прослухано 150 тис. телефонних розмов, які могли б мати відношення до злочину, з них понад 3500 були повністю перекладені і проаналізовані.

Масштаби проведеного розслідування важливо знати і усвідомлювати, щоб мати можливість адекватно сприймати спроби поставити під сумнів його результати, незалежність слідства і його компетентність. До речі, всупереч заявам, що звучать з Росії, в ході розслідування були розглянуті всі можливі версії і причини трагедії, які врешті-решт відкинуті. Це поклало край спробам Росії дискредитувати діяльність Спільної слідчої групи і результати розслідування шляхом поширення перекрученої та сфабрикованої інформації. Результати розслідування, в тому числі відео, фото, аудіо та інші документи знаходяться у відкритому доступі, з ними може ознайомитися будь-хто, щоб упевнитись у тому, що твердження російських ЗМІ про відсутність доказів є не більше, ніж пропагандистський прийом.

Крім того, важливо підкреслити, що Спільна слідча група є повністю незалежним органом. Уряди країн-учасниць жодним чином не можуть впливати на процес розслідування, не мають повноважень ні прискорити, ні затягувати слідство. Тільки сама Слідча група має право визначати, скільки часу їй необхідно для розслідування і оприлюднення результатів.

Отже, важлива частина слідства позаду. Його проміжні результати недвозначно вказують на причетність Росії до цієї страшної трагедії. "Бук", який прийшов з Росії і пішов назад до Росії після скоєння злочину на території іншої держави, не можна купити в "військторгу". Тим більше, цією складною технікою не могли управляти прості "трактористи" і "шахтарі". Поза всяким сумнівом, це були навчені офіцери, що діяли за чиїмось наказом зверху. Все це - хто збивав і хто віддавав наказ - має встановити слідство, що триває. Як заявила Слідча група, нею вже визначено близько ста підозрюваних, які могли мати відношення до злочину.

Ну і найголовніше: справою честі міжнародного співтовариства є притягнення до відповідальності винних у катастрофі MH17. На жаль, Росія заблокувала рішення РБ ООН про створення Міжнародного трибуналу для розслідування трагедії МН17, що є непрямим доказом її причетності до злочину. У зв'язку з цим держави, слідчі органи яких беруть участь в розслідуванні, продовжують роботу із визначення відповідного механізму - трибуналу або суду, рішення якого дозволило б забезпечити справедливе покарання для злочинців. Важливо, щоб цей механізм був максимально ефективним і дозволяв не тільки назвати конкретних винних, але й реально притягнути їх до відповідальності.

Поки що Росія демонструє абсолютне небажання співпрацювати зі слідством, продовжує ігнорувати очевидні факти і докази, що в очах світової спільноти тільки викликає все більше запитань і підозр у тому, що їй є що приховувати. У той же час, найрозумнішим для неї в цій ситуації було б стати на бік справедливості і здорового глузду і всіляко сприяти слідству в залученні всіх винних у цій трагедії до відповідальності, не посилюючи тупикову для народу Росії ізоляцію.

Latvijas Avīze ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux