• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
“Відродили державність, відновили незалежність, захистимо свободу”
Опубліковано 24 серпня 2018 року о 10:00

Упродовж тисячолітньої історії однією з основоположних цінностей українців було прагнення свободи. Саме це спонукало їх боротися за незалежність. На початку ХХ століття, в часи Української революції 1917–1921 років, українці змогли відродити державність, а 24 серпня 1991 року Актом проголошення незалежності України вона була відновлена. Нині, в умовах агресії з боку Росії, Україна продовжує відстоювати власну свободу та цілісність держави.

Вже традиційно свято Незалежності України відзначається в Латвійській Республіці комплексно і включає в себе цілу низку різноманітних заходів, співорганізатором яких має честь виступати Посольство України в Латвійській Рсепубліці.

Так, 11 серпня 2018 року у місті Вентспілс (Латвія) в рамках відзначення 27-ї річниці Незалежності та 100-річчя відродження української державності, відбувся IX Вселатвійський фестиваль народної творчості «Червона калина» – справжнє, неперевершене свято українського фольклору, котре скликало виконавців з різних куточків Латвії та України. Зокрема, до Вентспілсу завітали творчі колективи та майстри народного українського мистецтва з Києва, Полтави, Івано-Франківська. 

17 серпня у великій залі Дому Ризького Латиського товариства відбулася прем'єра історичної поеми "Маруся Чурай" у виконанні акторів Ризького українського народного театру, художнім керівником якого є неперевершена пані Марія Семенова. Як відзначали гості заходу, яких до речі, була повна зала, прем'єру було підготовлено і презентовано на досить високопрофесійному рівні. Після театральної вистави усіх охочих запрошували відсвяткувати прийдешню 27-ю річницю Незалежності України, якій власне і було присвячено дану подію. 

23 серпня у День Державного Прапора України за участю співробітників Посольства та представників української громади Латвії відбулася урочиста церемонія підняття українського прапора та церемонія покладання квітів з нагоди прийдешнього свята Незалежності України. Учасники заходів із задоволенням взяли участь у покладанні, декламували патріотичні вірші, вітали один одного. Крім того, за ініціативи активу української громади проведено флешмоб на підтримку незаконно ув'язнених політичних в'язнів Кремля.

У період з 4 по 7 вересня 2018 року в приміщеннях Музею історії залізниці (м.Рига) та Музею окупації Латвії (м.Рига) за підтримки Посольства України відбудеться презентація тематичної виставки "Крим - шлях до дому" в рамках мистецького проекту "Чумацький шлях". Експозиція, автором якої є подружжя - Георгій та Галина Браіловські - вже встигла побувати в низці країн світу, та зокрема, в Туреччині та Угорщині. Буде представлено низку експонатів, окремі з яких мають історичне значення та культурну цінність для українського мистецтва та України в цілому.

Колектив Посольства України в Латвійській Республіці щиро вітає українську громаду Латвії і всіх українців світу зі святом Незалежності України!

Історична довідка

Україна має тисячолітню традицію державності – Русь, Галицько-Волинське князівство, Велике князівство Литовське, Козацька держава, державні утворення ХХ століття. Вона не була безперервною: під впливом зовнішніх (завоювання) та внутрішніх (міжусобиці) чинників українські території не раз потрапляли під владу держав-завойовниць, люди ставали їх підданими та об’єктами політики денаціоналізації.

Під час Української революції 1917–1921 років українцям вдалося відновити державу. Вона кілька разів змінювала назву і форму: Українська Народна Республіка (1917–1918), Українська Держава (Гетьманат, 1918), знову Українська Народна Республіка (доба Директорії, 1918–1921), Західноукраїнська Народна Республіка (1918–1919). Становлення держави відбувалося одночасно зі спробами стримати зовнішню агресію з боку Росії та Польщі. Українська Народна Республіка у цій боротьбі зазнала поразки, а українські політики, що представляли державу, продовжили діяльність у формі еміграційних урядів.

Західні землі України розділили між сусідніми країнами – Польщею, Румунією, Чехословаччиною, куди вони ввійшли як інтегральні частини, без жодних особливих статусів. На решті земель УНР через збройну агресію більшовицької Росії було встановлено комуністичний (більшовицький) режим. Радянська влада мала незначну підтримку серед місцевих і спиралася на потужний репресивний апарат, а її функціонування було безпосередньо пов’язане з центром влади у Москві.

Імпульс державотворення та національного відродження, який дала Українська революція, був такий потужний, що російські більшовики змушені були з цим рахуватися. Для утримання влади протягом 1920-х років запровадили політику українізації, наслідком якої став підйом національної культури, часткове залучення українців до керівних органів. Створення Української Соціалістичної Радянської Республіки було вимушеною поступкою російської комуністичної влади українському національному рухові. УСРР мала деякі формальні ознаки держави (кордони, органи влади, символіку), проте не було головної – суверенітету. Відтак вона ніколи не була незалежною, ані у вимірі внутрішньої, ані тим паче зовнішньої політики.

В міру посилення комуністичного тоталітарного режиму зростала політична та економічна залежність України. Це викликало наростання спротиву, який вилився в рух, спрямований на відновлення незалежності.

Український визвольний рух розвивався у формах збройної (1920–1950-ті) та ненасильницької (1960-1980-ті) боротьби. У кінці 1980-х цей рух разом із національно-демократичними революціями у Східній Європі відіграв важливу роль у падінні комуністичних режимів, а в Україні призвів до відновлення незалежності.

16 липня 1990 року Верховна рада УРСР під тиском демократичної опозиції та масових вуличних демонстрацій ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення незалежності України.

Остаточне утвердження України як незалежної держави відбулося 1 грудня 1991 року, коли понад 90 відсотків громадян підтримали цей вибір на Всеукраїнському референдумі.

Результати цього референдуму заклали початок міжнародного визнання України іншими країнами. Після цього формальні ознаки державності, які мала УРСР, такі як кордони, обмежена участь у міжнародних відносинах (членство в ООН та інших міжнародних організаціях, укладання міжнародних договорів), наповнилися реальним змістом.

На початку ХХІ століття російська влада на чолі із Володимиром Путіним взяла курс на відновлення свого впливу на пострадянському просторі. В Україні вона активно використовувала проросійських політиків, економічний тиск, громадські організації та підконтрольні їй медіа. У 2010 році президентом України став зручний для Кремля політик Віктор Янукович. Його спроби створити в країні антидемократичний режим, схожий на російський, викликали масовий громадянський протест. У результаті він змушений був утекти з України, а Росія для збереження впливу, вдалася до збройної агресії в Криму та на Донбасі.

З 2014-го, через 23 роки після проголошення незалежності, українці знову зі зброєю в руках захищають власну свободу та територіальну цілісність держави.

Підготовлено за матеріалами Міністерства культури України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux