Пропаганда як і зброя – це спосіб, за допомогою якого президент Росії В.Путін бореться за владу, оскільки успішний розвиток та євроінтеграція України змусили б народ Росії поставити питання про нездатність Кремля забезпечити гідне життя для свого народу, - висловлює свою думку порталу Делфі Надзвичайни і Повноважний Посол України в Латвійській Республіці Олександр Міщенко.
«Питання України є дуже важливим для Путіна, адже приклад успішного шляху України до європейської інтеграції дав би людям у Росії можливість замислитись над розвитком своєї країни», - зауважив посол.
«Якщо Україна, Грузія можуть бути більш гідними, мирними і багатими країнами, то чому ми, росіяни, втратили всі можливості для досягнення цієї мети?! У нас є нафта, газ, величезні природні і людські ресурси, але ми не маємо гідного життя», - моделює можливі роздуми російського народу О.Міщенко.
«Це було б великим поштовхом для людей у Росії замислитись над тим, що порядок Путіна їх не влаштовує. Тому Путін намагається зірвати шлях європейської інтеграції України, оскільки це небезпечно для нього самого», - зазначив дипломат.
Інші російські сусіди, такі як Латвія та Польща, також є прикладами розвитку, але Латвія та Польща занадто віддалені від російського менталітету. В свою чергу українців вони (авт. росіяни) сприймають як «ми», - пояснює посол.
«І як це можливо, що вони в Україні можуть змінити корумпований режим, а ми не можемо? Це створює своєрідний поштовх в людях проти правління Путіна. Путін це розуміє і використовує кожну можливість. В Україні він використовує зброю», - резюмує Міщенко.
Він не може використовувати зброю в Європі, окрім таких випадків, як отруєння в Солсбері, тому Кремль застосовує гібридний метод війни проти Європи – пропаганду.
«Він створює хибні образи ситуації в Росії і в той же час неправдиво інформує російський народ про Захід. У їхній пропаганді Захід небезпечний, але в той же час діти всіх цих бюрократів навчаються чомусь не в Хабаровську, а на Заході. У бюрократів немає розкішних вілл біля оз.Байкалу, р.Лєни чи інших прекрасних місць Росії, вони їдуть у відпустку до «небезпечної» Європи», - констатує Міщенко.
Люди в Росії цього не розуміють, оскільки на них впливає пропаганда. Вони змушені усвідомлювати, що все нормально, тому що Росія сильна і надпотужна держава, хоча народ не має елементарного достатку,- продовжує посол.
«Це небезпечно для нас – для всієї міжнародної спільноти. Тому з пропагандою потрібно боротися як з частиною гібридної війни Росії проти України та міжнародної спільноти», - каже посол.
Посол Міщенко погоджується, що в Росії з'являється нове покоління, яке не погоджується з Путіним. «Я вірю в майбутнє Росії через це нове покоління. В інтернеті та подорожуючи світом, вони бачать реальність та фальсифікати путінської пропаганди. І це дає силу не погоджуватися з режимом Путіна», - говорить посол.
Історія нас нічому не навчила
У червні Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) відновила право голосу Росії в організації, яка була припинена у відповідь на окупацію Кримського півострова. Чи показує це, що європейська позиція проти Росії, яка була відповіддю на агресію Кремля, пом'якшується?
«Іноді так. На жаль, ми бачимо деякі докази того, що деякі європейські країни хочуть зняти санкції з Росії. Вони вважають, що це буде найкращим способом посадити Росію за стіл переговорів. Але у випадку з Росією, КДБешний менталітет Путіна та готовність Заходу запросити Росію на переговори в рамках міжнародних організацій в очах очільників Кремля є ознакою слабкості Європи», - пояснює Міщенко.
Тому Україна та деякі інші країни, включно з Латвією, були проти цього рішення. «Ми закликаємо міжнародне співтовариство не надавати Росії шанс відновити колишні умови, не виконуючи пункти Мінської угоди. Це лише показує Путіну, що він може продовжувати свою агресію проти України і, хто знає, може і ще проти когось», - пояснює дипломат.
Різні погляди на підхід щодо стримування агресора є природною реакцією, вважає посол. У всі часи люди мають різні погляди на те, як вирішити серйозні конфлікти. Деякі кажуть, що вони повинні погодитися з агресором, щоб запобігти ще більшої ескалації конфлікту. Інші кажуть, що агресора треба зупинити, пояснює він, порівнюючи з ситуацією перед Другою світовою війною.
«Зараз ми бачимо ту саму ситуацію, що і перед Другою світовою війною. Деякі країни заявили, що їм потрібно досягти домовленості з Гітлером. Інші сказали «ні», ми не можемо, бо це небезпечно. Ми знаємо результат. Зараз теж саме, на жаль, історія нас нічому не навчила», - підсумовує Міщенко.
Україна вимагає поваги до міжнародного права, територіальної цілісності та суверенітету України. Санкції – це один із дієвих способів змусити Путіна відчути, що він стоїть на неправильному шляху.
Посол зазначає, що Україна не воює проти російського народу як проти нації: «Ми боремось проти Путіна та його прибічників, проти ідеології агресії Путіна. Він намагається нав’язати усім право сили замість сили закону і права, і це дуже небезпечно».
«Політика Путіна – це політика агресора, вона небезпечна для всіх європейських країн, а не лише для України. Зараз на українській землі ми не лише захищаємо українців, але й захищаємо всю європейську спільноту, європейські цінності та міжнародне право. Латвія це дуже добре розуміє і тому підтримує Україну», - каже дипломат.
«Проте, незважаючи на деякі розбіжні підходи щодо вирішення проблеми, у спільній позиції Європи з питання російської агресії жодних значних змін наразі не відбулося», - додає він.
Неофіційний переклад на українську мову інтерв'ю для латиськомовної версії інформаційного порталу "Delfi.lv"