• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Заява Посла України О.Міщенка з приводу участі представника ОУТЛ в т.зв. круглому столі в АР Крим
Опубліковано 21 жовтня 2019 року о 17:24

Шановні українці Латвії!

Впродовж тривалого часу ми бачимо спроби ідеологів путінської Росії нав’язати українській громаді в Латвії думку про те, що справжнім українцем є не той, хто усіма формами і засобами сприяє захисту України від російської агресії, а той, хто попри тисячі загиблих у мирний час і поранених українців робить вигляд, що всього цього жахіття не існує й наразі головне – співати українські пісні, танцювати українські танці та прославляти слов’янську єдність.

Якщо ж ми зазирнемо в глибину історії, то нічого дивного в цій ситуації не знайдемо. Окупаційні режими завжди намагалися нав’язати політику національної меншовартості разом з домінуючим фактором політики вищої окупаційної влади для окупованого народу. При цьому, будь-яка окупаційна влада – радянська чи фашистська, завжди намагалася забезпечити існування культури і традицій окупованих народів, але виключно як свідчення «щасливого й безхмарного» життя окупованих народів.

В цьому контексті слушним є нагадати зміст розпорядження Рейхскомісара «Остланда» від 5 листопада 1941 р. Генеральному комісару в Ризі щодо заборони святкування Дня проголошення Латвійської Республіки. Зокрема, представник фашистської влади наголошує, що 18 листопада «в день, коли попередня Латиська вільна держава відзначала свою незалежність, не повинні проводитись будь-які заходи, під час яких особливо наголошувалася б ідея незалежності, або згадувалося це в іншій формі, що надавало б надію на можливість незалежності Латвії в майбутньому». При цьому окупаційна влада заохочує проведення культурних заходів «театри, концерти, пісенні вечори тощо, але без наявності в них жодних політичних тенденцій». (див. Збірник документів з державного архіву Латвії «Політика окупаційних влад в Латвії 1939-1991 рр.», вид. «Nordik», 1999 р., ст. 197)

А тепер шановні українці, давайте згадаємо, що нам увесь час пропонує «Об’єднання українських товариств Латвії» під егідою І.Дукулє. Ніщо інше аніж проводити культурні заходи, але без жодної політики.

Чи це вам нічого не нагадує?

Як зазначалося вище, окупаційні режими тоталітарної влади, незалежно від часу їх виникнення й існування та осіб, які їх очолюють – однакові у наступному: окупанти завжди хочуть, щоб національні традиції були антуражем, «гарніром» до їхнього політичного столу, а не проявом духу свободи і незалежності.

Підтвердженням, що організація, яку очолює І.Дукулє є псевдоукраїнською і бутафорною є той факт, що 14 жовтня 2019 р. повноважний представник ОУТЛ пан Л.Мухін відвідав тимчасово окупований Росією Крим і взяв участь у круглому столі на тему «Співпраця українців Криму із співвітчизниками за кордоном», де виступав з різного роду заявами і від Об’єднання українських товариств Латвії запрошував представників російської окупаційної влади в АР Крим до Латвії.

Зазначаю, що участь т.зв. представника українців Латвії Мухіна є ганебним фактом нехтування ним законодавства України, яке забороняє відвідання іноземцями тимчасово окупованих територій України без погодження цього з офіційним Києвом. (Заява Посольства України з цього приводу https://latvia.mfa.gov.ua/ua/press-center/news/75462-zajava-posolystva-ukrajini-v-latvijsykij-respublici-shhodo-porushennya-chlenom-objednannya-ukrajinsykih-tovaristv-latviji-leonidom-muhinim-zakonodavstva-ukrajini-stosovno-vidvidannya-timchasovo-okupovanih-teritorij-ukrajini)

Просив би ще раз звернути увагу на лейтмотиви вищезазначеного т.зв. круглого столу, де якраз і наголошується, що основним завданням таких українців є «культура поза політикою» і жодного слова немає про те, хто окупував території України та хто вбиває українських патріотів, які захищають свою, а не чужу землю.

Одразу після виявлення участі пана Мухіна в цьому ганебному зібранні Посольство повідомило пані І.Дукулє про неприйнятність такої поведінки члена української громади і зажадало від неї відповідних дій, але як ми бачимо жодної реакції до цього часу немає.

На відміну від ситуації в ОУТЛ естонська громада, естонські українці, де також знайшовся представник, який відвідував т.зв. круглий стіл в АР Крим, одразу ж засудили його дії і розпочали процедуру виключення даної особи із числа представників української громади Естонії.

Все це є черговим свідченням того, що організація І.Дукулє є нічим іншим ніж ширмою для поширення російської ідеології серед української громади Латвії.

Показовим є те, що на моє попереднє звернення щодо антиукраїнської політики, яку веде об’єднання т.зв. українців Латвії на захист організації І.Дукулє стали не свідомі українці Латвії й світу, а чомусь одіозні представники «Російського союзу Латвії», які безумовно відчули загрозу в політиці Посольства України, яке об’єднує українців Латвії навколо головної ідеї – підтримки територіальної цілісності України і засудженні Росії як країни-агресора.

Вчергове закликаю українців, що входять або співпрацюють з ОУТЛ оцінити дії такого осередку громади і збагнути, що їхні контакти з даною організацією є також їхньою відповідальністю за ганебні діяння окупаційного режиму. Своїм членством, співпрацею вони потурають ворогові, схвально відносяться до того, що сьогодні, у 21-му столітті, понад 13 тисяч українців загинули в боротьбі за свою країну і ще понад 30 тисяч отримали поранення. Ми в Латвії всі були свідками коли 14 українських військовослужбовців проходили курс реабілітації у НРЦ «Вайварі» і ми бачили цих героїв з ампутованими ногами і руками, які ціною свого здоров’я захистили Україну, захистили європейські цінності. Своїм прикладом вони закликали усіх подивитися на справжнє обличчя «русского міра», який нічого спільного з миром не має. Це війна, агресія, пропаганда та ідеологія насильства.

З урахуванням вищевикладеного, я ще раз звертаю увагу пані І.Дукулє про неприпустимість такої поведінки членів організації, яка має в своїй назві слово «українська».

Якщо ж ви хочете й надалі проводити лінію Кремля, якщо це ваша внутрішня ідеологія, будь ласка, змініть назву «українська» і не ганьбіть справжню українську ідею й українську націю. Думаю, об’єктивно було би назвати вашу організацію іменем «мотороли», «захарченка», «гіві», або «їх там немає».

Хотів би також вкотре нагадати, що ми не воюємо з російським народом, ми воюємо з путінським режимом! Народ Росії такі самі жертви як і українці. Водночас, українців вбивають зброєю, кулями і снарядами, а росіян – ідеологією і пропагандою, що також є надзвичайно небезпечним.

Я вірю в те, що здоровий глузд та совість переможе і кожний українець в Латвії зрозуміє, що в умовах російської агресії проти України його місце – бути з історичною Батьківщиною, з Україною, а не бути знаряддям ідеології сьогоднішнього кремлівського режиму.

Заява латиською мовою за посиланням: https://latvia.mfa.gov.ua/en/embassy/ambassador/speeches/7023-shanovni-ukrajinci-latviji

, Міщенко Олександр Павлович

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux